Pomylone znaki na klawiaturze

W trakcie pracy w edytorze tekstu może się nagle zdarzyć, że w tajemniczy sposób znaki na klawiaturze zamienią się miejscami, np. po wciśnięciu klawisza z literą Z pojawia się Y i na odwrót. Nie da się również wpisać polskich znaków z wykorzystaniem prawego klawisza [Alt]. W takiej sytuacji pomaga restart systemu, ale nie jest to profesjonalne rozwiązanie.

Przyczyną tej sytuacji jest kombinacja klawiszy [Ctrl]+[Shift], która służy do zmiany układu klawiatury. Jeśli wciśniesz ją przypadkiem, system przestawi się na polski układ klawiatury, w który Y jest w miejscu Z, a polskie znaki uzyskuje się bez klawisza [Alt]. Aby powrócić do poprzedniego układu klawiatury – polski (programisty) – należy ponownie wcisnąć [Ctrl]+[Shift].
Jeśli problem przestawienia układu klawiatury powraca, w Windows XP proponujemy radykalne rozwiązanie:
  • Prawym przyciskiem myszy kliknij pasek zadań i z menu podręcznego wybierz polecenie Paski narzędzi/Pasek języka.
  • Kliknij mały przycisk Opcje i wskaż polecenie Ustawienia. Pojawi się okno dialogowe Usługi tekstowe i języki.
  • W okienku Zainstalowane usługi pozostaw jedynie typ klawiatury Polski (programisty). Pozostałe możesz usunąć, jeśli nie są Ci potrzebne.
  • Zatwierdź zmiany, klikając OK.


Rys. Używane typy klawiatur w Windows XP

Jeżeli nie chcesz lub nie możesz usuwać żadnych pozycji, do przełączania klawiatury używaj małej ikony klawiatury na Pasku języka.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Mam problem i nie wiem jak go rozwiazać. Otóż na klawiaturze zamiast 2 mam 6, 3 to7, 4 to 8, 5 to 9. Natomiast zamiast 6 mam 2, 7to 3, 8 to 4 , 9 to 5. 1 i 0 działają normalnie. Jest na to jakieś rozwiazanie?

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy