Pomylone znaki na klawiaturze

W trakcie pracy w edytorze tekstu może się nagle zdarzyć, że w tajemniczy sposób znaki na klawiaturze zamienią się miejscami, np. po wciśnięciu klawisza z literą Z pojawia się Y i na odwrót. Nie da się również wpisać polskich znaków z wykorzystaniem prawego klawisza [Alt]. W takiej sytuacji pomaga restart systemu, ale nie jest to profesjonalne rozwiązanie.

Przyczyną tej sytuacji jest kombinacja klawiszy [Ctrl]+[Shift], która służy do zmiany układu klawiatury. Jeśli wciśniesz ją przypadkiem, system przestawi się na polski układ klawiatury, w który Y jest w miejscu Z, a polskie znaki uzyskuje się bez klawisza [Alt]. Aby powrócić do poprzedniego układu klawiatury – polski (programisty) – należy ponownie wcisnąć [Ctrl]+[Shift].
Jeśli problem przestawienia układu klawiatury powraca, w Windows XP proponujemy radykalne rozwiązanie:
  • Prawym przyciskiem myszy kliknij pasek zadań i z menu podręcznego wybierz polecenie Paski narzędzi/Pasek języka.
  • Kliknij mały przycisk Opcje i wskaż polecenie Ustawienia. Pojawi się okno dialogowe Usługi tekstowe i języki.
  • W okienku Zainstalowane usługi pozostaw jedynie typ klawiatury Polski (programisty). Pozostałe możesz usunąć, jeśli nie są Ci potrzebne.
  • Zatwierdź zmiany, klikając OK.


Rys. Używane typy klawiatur w Windows XP

Jeżeli nie chcesz lub nie możesz usuwać żadnych pozycji, do przełączania klawiatury używaj małej ikony klawiatury na Pasku języka.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zobacz także

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy