Problemy ze sterownikami sprzętu

Kłopoty ze sterownikami są często na pierwszy rzut oka niedostrzegalne, ponieważ objawiają się tajemniczymi komunikatami o błędach. Jeśli jednak zainstalowałeś nowe urządzenie i niedługo potem pojawiają się komunikaty o błędach na niebieskim ekranie, powodowane jest to najczęściej nieprawidłowościami w działaniu sterownika.

Najczęstszą przyczyną błędów jest niekompatybilność sterownika z wersją Windows, względnie uszkodzenie sterownika. W takich przypadkach może się zdarzyć, że uruchomienie systemu operacyjnego w ogóle nie będzie możliwe. Aby rozwiązać problem:

Sprawdź działanie programów i ich sterowników pochodzących z innego źródła. Spróbuj najpierw usunąć sterowniki lub wyłączyć je, aby nie były one ładowane przy starcie systemu. Potem ponownie uruchom swój komputer, aby ustalić, czy określony sprzęt lub sterownik powodował problemy. Jeśli mimo usunięcia sterownika Windows nie uruchamia się w sposób prawidłowy, masz trzy możliwości przywrócenia systemu do dawnego stanu, w którym działał on poprawnie:
  • W Menedżerze urządzeń wciśnij Właściwości wybranego urządzenia i kliknij Przywróć sterownik w zakładce Sterownik.
  • Użyj funkcji przywracania systemu w Windows XP.
  • Użyj Konsoli odzyskiwania.
Sprawdź nowo zainstalowany sprzęt. Jeśli nieprawidłowości występują po instalacji nowego sprzętu, usuń go z systemu, aby ustalić, czy komunikat o błędzie nadal będzie się ukazywał. Jeśli nie, spróbuj rozwiązać problem w sposób przedstawiony w kolumnie Szczegóły. Zainstaluj najnowszy sterownik dla danego urządzenia. Sprawdź, czy w dziale FAQ na stronie producenta, opisany jest problem z działaniem urządzenia, jaki występuje u Ciebie. Za pomocą odpowiednich narzędzi systemowych i programów sprawdź działanie wybranej aplikacji, aby ustalić czy funkcjonuje ona prawidłowo. Sprawdź w Dzienniku zdarzeń informacje na temat poprawności działania systemu. Tu znajdziesz wskazówki, które mogą Ci pomóc w ustaleniu przyczyny występowania problemu.Rys. Menedżer urządzeń i przycisk Przywróć sterownik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy