Rozpoznawanie infekcji złośliwym oprogramowaniem

Klasyczne objawy zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem (czyli wirusami, trojanami czy robakami) znane z filmów polegają na wyświetlaniu na ekranie dziwnych komunikatów albo kasowaniu plików z twardego dysku. To już jednak nieaktualne wyobrażenie na temat sposobu działania takich programów.

Dzisiejsze wirusy czy trojany mają na celu nie tyle sianie zniszczenia lub rozsławienie swojego autora, ile przyniesienie mu konkretnych profitów. Dlatego też ich działanie koncentruje się na kradzieży danych osobowych, dokumentów, haseł czy zamienianiu peceta ofiary w tzw. komputer zombie w celu wykorzystania zasobów sprzętowych takich jak połączenie sieciowe czy moc obliczeniowa.

Nie oznacza to jednak, że taka działalność złośliwego oprogramowania pozostaje niezauważalna dla użytkownika. Zebraliśmy dla Ciebie najpopularniejsze objawy, których wystąpienie powinno skłonić Cię do zainstalowania antywirusa lub zaktualizowania jego bazy.

Tab. Najczęstsze objawy zainfekowania komputera

Objaw

Opis

 

Komputer wyświetla dziwne komunikaty.

Jeżeli coraz częściej obserwujesz okienka z reklamami albo informacją o konieczności zainstalowania oprogramowania antywirusowego czy podobnego, to prawie na pewno masz w komputerze szkodnika, który namawia Cię do pobrania i zainstalowania kolejnego podejrzanego pliku wykonywalnego EXE.
Internet działa bardzo wolno.

Jeżeli ten stan rzeczy utrzymuje się od dłuższego czasu, jego przyczyną raczej nie jest problem z siecią lub awaria routera, ale wykorzystanie Twojego łącza przez trojana.

Aplikacje i ekran nie wyglądają jak zawsze.
O infekcji może świadczyć także samoistna zmiana języka lub innych ustawień aplikacji czy niespodziewane efekty wizualne (np. pulpit do góry nogami albo inne kolory okien).

Strony internetowe same mi się otwierają.

W przypadku samoistnego otwierania się różnych stron internetowych, podmiany strony głównej przeglądarki czy innego niż oryginalny wyglądu popularnych serwisów możemy z niemal 100% pewnością mówić o infekcji.
Komputer działa wolniej niż do tej pory.

 

Wprawdzie przyczyn tego może być wiele, jednak spadek wydajności często oznacza infekcję wirusem czy robakiem.

Oprogramowanie ochronne nie działa poprawnie.
Niektóre z bardziej zaawansowanych wirusów potrafią wyłączać zainstalowane oprogramowanie antywirusowe lub firewalle. O takiej sytuacji świadczy zwłaszcza fakt wyłączenia więcej niż jednego takiego programu i to, że nie pomaga jego reinstalacja.

Niektóre z programów nie dają się już uruchamiać.

Jeżeli po wybraniu danej aplikacji z menu Start nic się nie dzieje albo wręcz włącza się inny program niż oczekiwany, to może to oznaczać skasowanie pliku EXE aplikacji lub jego podmienienie.
Aplikacja nie uruchamia się z powodu braku jakiegoś pliku.

Złośliwe oprogramowanie mogło m.in. wykasować lub podmienić biblioteki (np. DLL), bez których dany program się nie uruchomi. Spróbuj ponownie zainstalować aplikację.

Znikające pliki
Znikanie plików, niekontrolowana zmiana ich nazwy lub rozszerzenia, uszkodzenia plików lub wręcz ich samoistne spakowanie lub zaszyfrowanie (na hasło) to najczęściej wynik działania robaków, które próbują wyłudzić od Ciebie opłatę za przywrócenie danych do oryginalnej postaci (tzw. ransomware).

 

Rys. Taki tekst śmieszy, ale tylko gdy jest czytany w „Poradniku Komputerowym”, a nie na ekranie komputera

Powyższa tabela nie wyczerpuje wszystkich objawów, ale wskazuje najbardziej typowe. Zwróć także uwagę, czy komputer przypadkiem nie zawiesza się często, przestał obsługiwać pamięci USB, a może drukuje dokumenty w niepoprawny sposób?

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47423 )

Array ( [docId] => 47423 )
Array ( [docId] => 47423 )