Tryb awaryjnym w Windows

Gdy system nie chce się poprawnie uruchomić lub któreś z urządzeń Twojego komputera nie działa poprawnie, uruchom peceta w trybie awaryjnym. W tym procesie, ładowane są tylko najważniejsze sterowniki i usługi komputerowe. Tryb awaryjny jest pomocny przy rozwiązywaniu problemów powodowanych przez wadliwe sterowniki, programy lub usługi uruchamiające się automatycznie. W trybie awaryjnym dostępne są tylko najważniejsze pliki i sterowniki (podstawowe graficzne, monitora, klawiatury, myszy, pamięci masowej i domyślne usługi systemowe).

Aby uruchomić tryb awaryjny i rozwiązać problemy z uruchamianiem:
1. Po uruchomieniu komputera, we wczesnej fazie wczytywania systemu wciśnij klawisz F8.
2. Pojawi się menu w którym za pomocą strzałek na klawiaturze wybierz komendę Tryb awaryjny i wciśnij klawisz Enter.
3. Jeżeli problem z uruchomieniem nie pojawia się po wczytaniu systemu w trybie awaryjnym, oznacza to, że domyślne ustawienia i minimalny zestaw sterowników urządzeń nie są przyczyną problemów. Możesz wtedy odinstalować sterowniki karty graficznej, a następnie zainstalować najnowszą bazę sterowników lub wcześniejszą wersję, już sprawdzoną. W systemie mogą również występować niezgodności z innymi programami, usługami lub sterownikami. W trybie awaryjnym możesz wyłączyć lub usunąć program sprawiający kłopoty, usługę lub sterownik urządzenia, które uniemożliwia normalne uruchomienie komputera.
4. Jeśli system pomimo wydania polecenia Trybu awaryjnego nie uruchamia się, sprawdź czy w komputerze nie ma problemów sprzętowych, takich jak: pliki systemowe wymagane do uruchomienia systemu są uszkodzone lub zniszczone, problemy z zainstalowanymi sterownikami, uszkodzone podzespoły zamontowane w komputerze, niewłaściwe podłączenie urządzeń, złe okablowanie.
5. Jeżeli przyczyną problemów jest nowe urządzenie lub zmieniony sterownik, w trybie awaryjnym możesz usunąć urządzenie lub przywrócić stan komputera sprzed zmiany.
6. Po wykonaniu powyższych działań uruchom ponownie komputer i sprawdź czy problem został usunięty.


Rys. Tryb awaryjny w Windows XP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy