Czym jest partycja Recovery?

Kupując komputer przenośny, możesz natknąć się w jego opisie na partycję Recovery. Tworzy ją coraz więcej producentów laptów. Czym jest ta partycja, jaką spełnia funkcję, do czego może być przydatna? Wyjaśniamy w tej poradzie.

Większość producentów laptopów (m.in. HP, Acer) wydziela na dysku twardym osobną, ukrytą partycję (wielkości ok. 10 GB), która jest niewidoczna dla systemu operacyjnego. Na niej umieszcza się obraz dysku instalacyjnego systemu operacyjnego. W razie awarii systemu przy uruchamianiu komputera można (przez wciśnięcie odpowiedniego klawisza) przywrócić system do stanu fabrycznego.

Partycja Recovery to pomysł ciekawy dla użytkowników, którzy będą chcieli w łatwy sposób zastąpić zepsuty system świeżą instalacją, z jednoczesnym uwzględnieniem odpowiednich dla danego sprzętu sterowników czy dodatkowych programów.

Partycji tej lepiej nie kasować. Jeśli w laptopie jest partycja Recovery z obrazem płyty systemowej to zazwyczaj producent nie daje już klientowi osobnej płyty instalacyjnej CD/DVD. Skasowanie partycji Recovery oznacza więc zazwyczaj utratę legalnego systemu operacyjnego. Producenci bardzo niechętnie udzielą w takiej sytuacji pomocy.


Rys. laptop z wbudowaną partycją Recovery

Jeśli laptop nie chce się połączyć z siecią komputerową, przeczytaj tę poradę.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47862 )

Array ( [docId] => 47862 )
Array ( [docId] => 47862 )