Jak nie dać się oszukać spamerom

Problem ze spamem to nie tylko zaśmiecanie skrzynek pocztowych. Jego nadawcy próbują poprzez wiadomości e-mail przekonać użytkownika do „atrakcyjnych zakupów” czy po prostu wyłudzić pieniądze.

Nawet jeśli korzystasz z programu antyspamowego, do Twojej skrzynki mogą docierać pojedyncze, niechciane wiadomości. Gdy otrzymasz tego typu niespodziewaną korespondencję, specjaliści od bezpieczeństwa radzą przestrzegać kilku wskazówek:

• Najważniejsza jest profilaktyka. Nie podawaj swojego adresu e-mail na żadnej stronie ani na żadnym forum internetowym. Używaj osobnego adresu e-mail podczas zamieszczania postów. W ten sposób nie będziesz wystawiać się na celownik spamerów.
• Jeśli otrzymałeś wiadomość z listy mailingowej, na którą się nie zapisywałeś, nie używaj opcji wypisania się z listy. W ten sposób dasz sygnał spamerom, że Twój adres jest aktywny. To samo dotyczy klikania w odnośniki do stron WWW zawarte w niechcianej wiadomości.


Rys. Ostatnio bardzo popularne wśród spamerów jest wysyłanie fałszywych kartek z pozdrowieniami od przyjaciół. Umieszczony w nich odnośnik nie prowadzi jednak do strony z kartką, ale do strony z wirusem
• Nie odpowiadaj na wiadomości spamowe i nie kupuj niczego od spamerów. Najprawdopodobniej w ogóle nie otrzymasz zamówionego towaru. Spamerzy stosują też bardziej wyrafinowane sztuczki, np. nakłaniają do nabycia akcji, które sami kupili, aby w ten sposób podbić ich kurs.
• Korzystając z konta pocztowego na portalu internetowym, warto od czasu do czasu przesłać otrzymany spam do administratora portalu. Pomoże to lepiej zabezpieczyć konto przed niechcianą korespondencją.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49684 )

Array ( [docId] => 49684 )
Array ( [docId] => 49684 )