Jakie informacje są gromadzone bez Twojej wiedzy przez serwisy społecznościowe

Odwiedzenie każdej strony WWW związane jest z zapisaniem Twojego adresu IP, a także najczęściej czasu wizyty, używanej przeglądarki, strony odsyłającej itp., w dziennikach (logach) serwera. Aby zamaskować adres IP pozwalający Cię zidentyfikować, można użyć anonimizerów internetowych, takich jak CyberGhost czy Tor.

Prywatne dane na Twój temat zbierają też sieci reklamowe. Z pomocą odpowiednich skryptów umieszczonych na stronach swoich partnerów zapamiętują takie informacje, jak odwiedzane strony WWW, zainteresowania, kupowane przedmioty, słowa kluczowe użyte przy wyszukiwaniu. Po wejściu na taką stronę każde działanie użytkownika jest śledzone, aby możliwe było ustalenie jego przyzwyczajeń i nawyków zakupowych. To pozwala sieciom reklamowym tak dobierać reklamy, aby trafiły do użytkowników potencjalnie nimi zainteresowanych.

Najskuteczniejszą metodą walki z takim łamaniem prywatności jest wyłączenie obsługi JavaScriptu w przeglądarce internetowej, co jednak bywa uciążliwe z racji, że wiele stron WWW ma przydatne funkcje napisane właśnie w tym języku.

Przeświadczenie niektórych osób o anonimowości i prywatności podczas korzystania z Internetu jest więc złudne. ile jeśli tylko nie przeszkadzają Ci spersonalizowane reklamy, gromadzenie danych przez serwery i sieci reklamowe nie stanowi jednak zagrożenia.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47691 )

Array ( [docId] => 47691 )
Array ( [docId] => 47691 )