Ukrywanie adresu IP - Tor w praktyce

Jeśli masz już w komputerze zainstalowane oprogramowanie Tor, warto przekonać się, czy faktycznie spełnia swoje zdanie i ukrywa Twój prawdziwy adres IP.

W tym celu odwiedź stronę pokazującą Twój adres IP, np. http://whatismyipaddress.com. Otwórz ją najpierw w „normalnej” przeglądarce (np. nieskonfigurowanym Internet Explorerze) i zapisz sobie swój adres IP (pole IP Information). Następnie odwiedź stronę za pomocą przeglądarki korzystającej z Tora i porównaj wyświetlony adres IP z zapisanym przed chwilą. Jeżeli są różne, oznacza to, że Tor działa i jesteś widoczny w sieci pod innym (cudzym) adresem IP.

Możesz także skorzystać ze specjalnej strony Tora: https://check.torproject.org.

Rys. Inną przydatną stroną jest ifconfig.me. Jak widzisz, strony internetowe „wiedzą” nawet jaki system operacyjny masz zainstalowany oraz jaki jest twój preferowany język witryn

 

Na pewno zauważyłeś, że przeglądanie sieci z wykorzystaniem Tora jest znacznie wolniejsze niż normalnie. Niestety jest to cena za anonimowość. W sieci Tora informacja musi przejść znacznie dłuższą drogę niż normalnie i stąd wolniejsze otwieranie stron WWW. Dlatego też najwygodniej jest używać Tora tylko wówczas, gdy szczególnie zależy Ci na anonimowości.

Dzięki oprogramowaniu Vidalia nie musisz każdym razem sprawdzać swojego adresu IP, aby upewnić się, czy na pewno jesteś anonimowy. W prawym dolnym rogu ekranu (na lewo od zegara systemowego) znajdziesz ikonę tego programu. Jeżeli ma ona kształt małej zielonej cebuli to znak, że wszystko działa - w przeciwnym razie zobaczysz ikonę w kształcie ciemnej cebuli przekreślonej czerwonym krzyżykiem.
Aby uruchomić lub wyłączyć Tora, kliknij jego ikonę prawym klawiszem myszki i z menu wybierz opcję Start Tor lub Stop Tor. Możesz także, np. wyświetlić wykres obrazujący wykorzystanie sieci (Bandwidth Graph) czy zmienić adres IP (New Identity).

Pamiętaj też, aby w razie alertu Zabezpieczeń systemu Windows nakazać Zaporze Sieciowej przepuszczanie wszelkiego ruchu związanego z Torem. W przeciwnym razie usługa Tora nie będzie działała poprawnie.

Operacja ta wygląda w następujący sposób:
  • Windows podczas uruchomienia Tora wyświetli okienko Alert zabezpieczeń systemu Windows z zapytaniem Czy chcesz nadal blokować ten program? oraz wskazaniem, że chodzi o Tora.
  • Kliknij Odblokuj.
Pamiętaj, żeby zawsze klikać Odblokuj, gdy pojawi się komunikat dotyczący Tora. Możliwe bowiem, że z różnych powodów, Twoja odpowiedź nie zostanie za pierwszym razem zapamiętana.

Gdybyś jednak przez pomyłkę zablokował Tora, lub gdyby nie działał on mimo odblokowania (ze względu na ustawienia Twojej Zapory Sieciowej), musisz go odblokować. Tor nie jest specjalnie wymagający, jeśli chodzi o przepuszczanie ruchu przez Twój firewall. Niezależnie od tego czy używasz Zapory Sieciowej Windows czy też innego firewalla, upewnij się, że ruch na interfejsie lokalnym (localhost, IP 127.0.0.1) jest nieblokowany (tak jest standardowo). Chodzi tu w szczególności o połączenia na portach 8118 oraz 9050. Jeżeli firewall blokuje domyślnie połączenia wychodzące na inne adresy IP, musisz przynajmniej zgodzić się na połączenia na porty 80 i 443 z wykorzystaniem protokołu TCP.

Jeżeli nadal masz problemy z uzyskaniem połączenia, wyłącz zaporę całkowicie. W tym celu:
  • Uruchom Panel sterowania.
  • Kliknij Zapora systemu Windows.
  • Na karcie Ogólne zaznacz Wyłącz.
  • Kliknij OK, aby potwierdzić zmiany.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47309 )

Array ( [docId] => 47309 )
Array ( [docId] => 47309 )