Autotekst w OpenOffice

Autotekst w OpenOffice Podczas pracy nieraz musicie sięgnąć po często używane standardowe teksty i szablony, takie jak informacje o prawach autorskich, adresy, nagłówki firmowe czy sygnatury poczty elektronicznej. Przepisywanie standardowych tekstów pochłania czas i siły. Aby tego uniknąć, możecie utworzyć w programie Writer pozycję autotekstu, która pozwoli Wam zaoszczędzić czas i jednocześnie umożliwi spożytkowanie go w bardziej produktywny sposób. Funkcję autotekstu możecie także wykorzystać do tworzenia szablonów korespondencji firmowej, takich jak wizytówka. W haśle tym dowiecie się: W jaki sposób tworzyć i wstawiać pozycję autotekstu? Jak przeprowadzić edycję wybranych elementów autotekstu? Jak porządkować pozycję autotekstu?

1. Tworzenie autotekstu

Pierwszym etapem pracy z autotekstem jest jego utworzenie. Pozycja autotekstu może zawierać grafikę, pola i tabele. Wybrany szablon tekstu możecie wprowadzić na dwa sposoby – przy użyciu kombinacji klawiszy albo listy elementów autotekstu. Jeśli będziecie chcieli utworzyć autotekst z wybranego dokumentu tekstowego Writer, zastosujcie się do poniższych wskazówek:

 

- Uruchomcie program Writer i otwórzcie interesujący Was dokument tekstowy. Zaznaczcie tekst wraz z jego wszystkimi elementami składowymi (tabele, grafika, pola).

- Następnie kliknijcie ikonę Edytuj autotekst, którą znajdziecie na pasku narzędzi programu Writer lub w opcjach Edytuj/Autotekst (Ctrl + F3).

- Na ekranach Waszych monitorów pojawi się okno Autotekst, w którego możecie wybrać interesującą Was kategorię. Kategorie służą do zapisywania pozycji autotekstu i stanowią grupy porządkowe, do których przypisujecie określone elementy autotekstu.

- Teraz wystarczy kliknąć i przytrzymać przycisk Autotekst, a następnie wybrać z listy opcję Nowy. W określonej kategorii pojawi się nowa pozycja. Aby dodać wybraną przez Was pozycję autotekstu do dokumentu, kliknijcie przycisk Wstaw.

- W trakcie tworzenia autotekstu możecie również skorzystać z opcji Ścieżka, która pozwoli Wam dodać utworzoną pozycję autotekstu do innego katalogu niż domyślny. W tym celu kliknijcie przycisk Ścieżka i z okna Wybierz Ścieżki wprowadźcie nową lokalizację.

 

- Aby wstawić pozycję autotekstu do dokumentu za pomocą paska narzędzi, wystarczy, że klikniecie miejsce w wybranym przez Was obszarze roboczym dokumentu tekstowego, a następnie klikniecie i przytrzymacie ikonę Edytuj Autotekst. Na monitorze pojawi się lista kategorii, z których wybieracie interesującą Was pozycję autotekstu. Jeśli znacie skrót do autotekstu, możecie go wpisać przy użyciu klawisza F3.

2. Porządkowanie pozycji autotekstu

Kategorie ułatwiają poruszanie się między poszczególnymi elementami autotekstu. Writer udostępnia trzy domyślne kategorie: standard, wizytówka i szablony. Aby dodać własną kategorię autotekstu, przyjrzyjcie się poniższym wskazówkom:

- Uruchomcie program Writer i kliknijcie ikonę Edytuj Autotekst.

 

- W oknie Autotekst kliknijcie przycisk Obszary. Na ekranach Waszych monitorów pojawi się okno Edytuj obszary, w którym wpisujecie wybraną nazwę kategorii, a następnie zatwierdzacie wybór, klikając przycisk Nowy i OK.

- W oknie Autotekstu możecie również przenieść element autotekstu do jednej z wybranych przez Was kategorii. W tym celu wystarczy, że przeciągniecie określony element do nowej kategorii.

- Do edycji wybranego elementu autotekstu należy wybrać z okna Autotekst opcję Edytuj. Autotekst zostanie otwarty w nowym dokumencie, w którym możecie wprowadzić określone zmiany. Po wprowadzeniu niezbędnych modyfikacji zaznaczacie zmieniony tekst i kliknijcie ikonę Edytuj Autotekst. W oknie zaznaczcie nazwę autotekstu, w którym dokonaliście modyfikacji, i kliknijcie przycisk Autotekst/Zamień.

Dawid Frankowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49418 )

Array ( [docId] => 49418 )
Array ( [docId] => 49418 )