Edycja obrazów i rysunków w programie Draw

Program Draw niewątpliwie prezentuje najwyższy poziom spośród dostępnych aplikacji w pakiecie biurowym OpenOffice. W prosty i szybki sposób będziecie mogli utworzyć wybraną grafikę lub obraz. Do Waszej dyspozycji została oddana możliwość tworzenia rysunków wektorowych (złożonych z linii i kształtów), jak i obrazów rastrowych (składających się z pojedynczych punktów). Draw wyposażony został w zaawansowane narzędzia do tworzenia grafiki trójwymiarowej, rysunków „elektrycznych” i architektonicznych. Pozwoli Wam określać parametry kolorów, takich jak jasność i nasycenie, jak również stosować efekty specjalne, jak np. plakat. Program Draw może współpracować z innymi programami, jak Writer, Calc oraz Impress. Umożliwia również otwierać i zapisywać pliki w różnych formatach, jak EPS, SVG, czy XML. Na początek postaramy się pokazać Wam kilka z możliwości programu Draw. W haśle tym dowiecie się: Jak przygotować stronę do pracy? Jak tworzyć proste obiekty w programie Draw? W jaki sposób utworzyć tekst w programie Draw?

1. Podstawowa konfiguracja strony

Zanim zaczniecie pracę z programem Draw warto skonfigurować stronę dostosowując ją do Waszych indywidualnych potrzeb. Dzięki temu będzie mogli określić kolor tła strony, czy wyposażyć pracę w podstawowe informacje, jak data, godzina, czy numer strony.

- Edycja obrazów i rysunków może wymagać odpowiednich ustawień, jak orientacja pozioma lub pionowa dokumentu, odpowiedni format (np. A4, A3, czy A5) oraz ustawień marginesów. Interesujących Was ustawień możecie dokonać wybierając opcje Format/Strona, a następnie wybierając zakładkę Strona.

Rys. 1. Okno ustawień strony dokumentu

- Jeśli będziecie chcieli określić rodzaj tła w programie Draw wybierzcie opcje Format/Strona/Tło.

 

- Aby pracę wyposażyć w niezbędne informacje typu data, godzina, numer strony, wybierzcie z menu opcje Wstaw/Pola.


2. Wstawianie prostych obiektów w programie Draw
Do prostych obiektów zaliczają się takie figury, jak prostokąty, kwadraty, a w końcu elipsy, czy okręgi. Utworzenie takiego obiektu nie powinno nastręczyć Wam wielu problemów. W punkcie tym pokażemy Wam również jak utworzyć strzałki i linie, czy określać atrybuty utworzonych przez Was obiektów.

- Po lewej stronie dokumentu na paskach zadań wyświetlone jest menu z ikonami. Aby uruchomić pasek, za pomocą którego będziecie mogli utworzyć prostokąt, czy też elipsę wybierzcie z paska ikonę o kształcie prostokąta lub prostokąta z zaokrąglonymi wierzchołkami. Następnie przytrzymajcie lewym przyciskiem myszy na wybranej ikonie, a na ekranach Waszych monitorów pojawi się pasek Prostokąty lub Elipsa.


Rys. 2. Okno Elipsy


Rys. 3. Okno Prostokąty
- Każdy obiekt w programie Draw może posiadać odpowiedni kolor i rodzaj tła. Wybierzcie opcje Format/Obszar. Zakładka Obszar przedstawia 5 pól wyboru: Brak, Kolor, Gradient, Kreskowanie, Mapa bitowa. Jeśli zaznaczycie jedną z opcji będziecie mogli dobrać odpowiednie tło dla Waszych obiektów.

- Z okna Prostokąty lub Elipsy wybierzcie interesujący Was obiekt i zakreślacie go w dokumencie. Aby nadać obiektowi odpowiedni kąt nachylenia do płaszczyzny oraz rozmiar i ewentualne wcięcia wystarczy, że klikniecie linie obiektu, a wokół wskazanego rysunku pojawią się punkty. Teraz tylko wystarczy, że naciśniecie i przytrzymacie przycisk na wybranym punkcie, a następnie przeciągniecie go w wybranym przez Was kierunku. Uchwyty wokół obiektu zmieniają kształt, uchwyty na linii obiektu zmieniają położenie.


Rys. 4. Obiekt wraz uchwytami pozwalającymi zmienić kształt oraz linię
- Jeśli będziecie chcieli w Waszej pracy posłużyć się liniami i strzałkami wystarczy, że wybierzecie z menu narzędzi po lewej stronie dokumentu ikonę prezentującą linie. Podobnie, jak w przypadku prostokątów i elips na ekranach Waszych monitorów pojawi się okno Linii i strzałek. Teraz wystarczy, że wybierzcie interesującą Was linię lub strzałkę i narysujecie ją w dowolnym miejscu dokumentu. Aby powiększyć obiekt lub przemieścić go posłużcie się uchwytami. Jeśli będziecie chcieli określić dodatkowe atrybuty linii i strzałek, jak np. kolor, typ, styl prawym przyciskiem myszy kliknijcie na linie lub strzałkę i z rozwijalnego menu wybierzcie opcję Linia.

 

- Aby precyzyjnie wyrównać interesujący Was obiekt zaznaczcie go, a następnie kliknijcie prawym przyciskiem myszy kliknijcie na obiekt i z rozwiniętego menu wybierzcie opcję Wyrównaj.

- Jeśli chcecie przesunąć obiekt o niewielki odcinek w obszarze roboczym, kliknijcie na wybrany obiekt i wciśnijcie klawisz Shift. Następnie trzymając wciśnięty klawisz Shift możecie przesuwać obiekt na niewielkie odległości za pomocą klawiszy strzałek.
- Aby w precyzyjny sposób określić wymiar wybranego przez Was obiektu, zaznaczcie go i wybierzcie opcje Format/Pozycja i rozmiar. Na ekranach Waszych monitorów pojawi się okno, z którego wybierzcie zakładkę Rozmiar. Teraz wprowadźcie szerokość i wysokość obiektu i zaznaczcie pole wyboru Dopasuj w celu zachowania odpowiednich proporcji obiektu. Na koniec kliknijcie przycisk OK.

- Niezwykle przydatną funkcją w programie Draw jest grupowanie obiektów. Aby nie określać atrybutów i przesuwać oddzielnie każdego z utworzonych przez Was obiektów możecie je zgrupować w jeden rysunek. Aby tego dokonać zaznaczcie co najmniej dwa obiekty i wybierzcie z menu opcje Modyfikuj/Grupuj. Następnie wybrane obiekty zostaną natychmiast zgrupowane. Jeśli będziecie chcieli oddzielić zgrupowane obiekty, zaznaczcie je i wybierzcie opcję Rozgrupuj.

3. Tekst, a obrazy i rysunki
Do tworzenia tekstu w programie Draw możecie wykorzystać narzędzie tekstowe w podobny sposób, jak w przypadku tworzenia linii, strzałek, prostokątów i elips. Wystarcz, że wybierzcie z menu umieszczonego po lewej stronie dokumentu ikonę w kształcie litery T. Przytrzymajcie chwilę przycisk myszy, a pojawi się okno Tekst, dzięki któremu będziecie mogli utworzyć tekst.

- Najprostszym sposobem jest wpisanie tekstu wewnątrz wybranego przez Was obiektu.
Wystarczy, że dwukrotnie klikniecie na obiekt i wprowadzicie tekst po ukazaniu się kursora. Należy jednak pamiętać, że w ten sposób nie będziecie mogli wprowadzić tekstu do obiektów trójwymiarowych. Aby pisać w pionie wybierzcie z paska narzędzi ikonę Tekst w pionie. Następnie kliknijcie na wybrane miejsce w dokumencie i wpiszcie interesujący Was tekst.


- Aby wyposażyć tekst w odpowiednie tło wpiszcie tekst, a następnie wybierzcie opcje Format/Obszar i dopasujcie kolor, cień, gradient lub mapę bitową.

Dawid Frankowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49409 )

Array ( [docId] => 49409 )
Array ( [docId] => 49409 )