Hiperłącze w OpenOffice

W wielu dokumentach, zwłaszcza o charakterze prezentacyjnym konieczne jest zaprojektowanie przejść do innej części dokumentu, innych plików, a nawet do źródeł internetowych. Hiperłącze jest jednym z najprostszych i zarazem najbardziej rozbudowanych narzędzi tego typu w OpenOffice.

W celu skorzystania z opcji klikasz Wstaw/Hiperłącze.



Rys. Okno dialogowe Hiperłącza w OpenOffice


Istnieją 4 podstawowe rodzaje hiperłącz (czy po prostu odnośników) w OpenOffice.


Za pomocą grupy Internet wstawisz adres do wybranego celu w sieci. Może to być strona WWW, ale również serwer FTP czy adres telnet. Odnośnik może się w tekście pojawić jako zwykły tekst bądź przycisk. W pierwszym przypadku, jeżeli wcześniej zaznaczyłeś jakiś fragment tekstu, to kliknięcie na niego z przytrzymanym klawiszem CTRL spowoduje otwarcie adresu. Sam tekst jest podkreślony jak w przeglądarce i po wykorzystaniu zmieni kolor. W pozostałych przypadkach stosuje się ten sam sposób na skorzystanie z odnośników.


W przypadku grupy Poczta masz możliwość wstawienia w tekście odnośnika, za pomocą którego prześlesz komuś e-maila bądź wiadomość Usenet. Z tych opcji autorzy korzystają często pod koniec tekstu, prezentując namiary do siebie. Z technicznego punktu widzenia używasz jej dokładnie tak samo jak pierwszej.


Grupa Dokument daje Ci możliwość otwarcia innego pliku bądź przeniesienia do wybranego miejsca w tekście. Celem mogą być m.in. takie elementy, jak nagłówki, ramki, zakładki, grafiki, sekcje. Jest to dodatkowa zachęta, żebyś od razu korzystał ze stylów (nagłówki).


W ostatniej opcji dla odmiany możesz utworzyć nowy dokument, oczywiście w ramach pakietu OpenOffice. Technicznie nie odbiega to niczym od poprzednich opcji. Ważne jest, abyś nadał nowemu plikowi nazwę.


Wszystkie opcje dodatkowe są dokładnie takie same dla wszystkich opcji. Listę odnośników w danym dokumencie możesz najszybciej znaleźć w Nawigatorze (pozycja Hiperłącza).

Zamiast hiperłącza możesz skorzystać z niezwykle szybkiego narzędzia Odwołanie. Nie ma ono jednak tylu możliwości.


Przemysław Żarnecki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48725 )

Array ( [docId] => 48725 )
Array ( [docId] => 48725 )