Jak obliczyć średnią ruchomą w Excelu?

Obliczenie średniej ruchomej pozwoli Wam dokładnie przeanalizować zbiory danych, w których występują przypadkowe wartości szczytowe.

Przykładowo, pozwoli Wam to obliczyć średnią obrotów sprzedaży samochodów nie uwzględniając obrotów wynikłych wskutek promocji lub wyprzedaży. Aby rozpocząć obliczanie średniej ruchomej, przyjrzyjcie się poniższym wskazówkom:


1. Uruchomcie program Excel i otwórzcie arkusz kalkulacyjny z interesującymi Was danymi.


2. Po ustawieniu liczby odstępów wybierzcie z paska zadań Narzędzia/Analiza danych...


3. Na ekranie Waszych monitorów pojawi się okno Analizy danych. Z listy wybierzcie pozycję Średnia ruchoma i zaznaczcie interesujące Was dane zawarte w komórkach arkusza kalkulacyjnego (w przypadku wierszy zawierających nagłówki kolumn zaznaczcie pole wyboru Tytuły w pierwszym wierszu).


4. Zanim przystąpicie do obliczania średniej ruchomej, ustawcie liczbę wartości (odstępów), które będzie używał program podczas obliczeń. Parametr ten określa liczbę uśrednień ostatnich wartości, na których chcecie obliczyć średnią ruchomą. Domyślnie program ma ustawioną wartość odstępów wynoszącą 3.


5. Następnie podajcie odwołania do pierwszej komórki arkusza kalkulacyjnego, w którym mają się znaleźć wyniki obliczeń średniej ruchomej. W tym celu skorzystajcie z opcji Zakres Wyjściowy.


6. Jeśli będziecie chcieli utworzyć wykres zawierający porównania oryginalnych danych i wartości średniej ruchomej zaznaczcie pole wyboru Wykres wyjściowy.


7. W celu obliczeń wartości błędów zaznaczcie pole wyboru Błędy standardowe.


8. Na koniec wystarczy kliknąć na przycisk OK, aby Excel wyświetlił wartości obliczeń średniej ruchomej.


Aby skorzystać z narzędzia Średniej ruchomej należy zainstalować dodatek do programu Excel o nazwie Analysis ToolPak. W tym celu wybierzcie z menu głównego polecenie Narzędzia/Dodatki. Następnie z okna Dodatki zaznaczcie pole wyboru Analysis ToolPak i kliknijcie na przycisk OK.


W jaki sposób porównać wariancje w dwóch zbiorach danych?


Porównanie wariancji w dwóch różnych grupach można obliczyć za pomocą narzędzia Test F: z dwiema próbami wariancji. Za pomocą tego narzędzia będziecie mogli określić rozłożenie średniej zbioru dla różnych grup danych. Tym sposobem można przykładowo obliczyć obrót dwóch sklepów, których dochód utrzymuje się na tym samym poziomie. Poprzez porównanie wariancji możecie obliczyć, który z obu sklepów modelarskich utrzymał wartość obrotu przez ostatni rok w bardziej stały sposób. Aby to sprawdzić, przyjrzyjcie się poniższym wskazówkom:


1. Uruchomcie program Excel i utwórzcie grupy danych, które chcecie przeanalizować.


2. Z menu głównego wybierzcie polecenie Narzędzia/Analiza danych...


3. Na ekranach Waszych monitorów wyświetli się okno Analiza danych. Z listy Narzędzi analizy wybierzcie opcję Test F: z dwiema próbami dla wariancji i kliknijcie na przycisk OK.


4. Następnie na Waszych ekranach pojawi się okno Test F: z dwiema próbami dla wariancji. Z pola tekstowego Zakres zmiennej 1 wyznaczcie zakres interesujących Was komórek, które chcecie przeanalizować. Następnie wyznaczcie drugą grupę komórek do porównania w polu tekstowym Zakres zmiennej 2.


5. Kolejnym krokiem będzie określenie współczynnika Alfa. Współczynnik ten określa poziom ufności statystycznej (z zakresu od 0 do 1). Domyślnie współczynnik Alfa ustawiony jest na 0,05 oznaczającym 95% poziom ufności.


6. Na koniec kliknijcie na przycisk OK, a program przeprowadzi porównanie wariancji pomiędzy obiema grupami, które wyznaczyliście.


Dawid Frankowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48678 )

Array ( [docId] => 48678 )
Array ( [docId] => 48678 )