Praktyczne wskazówki do aplikacji Draw

1. W jaki sposób dokonać zmiany tabeli kolorów? 2. Jak Pracować z modelami kolorów? 3. Praca z obiektami trójwymiarowymi 4. W jaki sposób konwertować obiekty graficzne w programie Draw?

1. W jaki sposób dokonać zmiany tabeli kolorów?


W programie Draw dostępnych jest pięć tabel kolorów: standard.soc, html.soc, web.soc, cmyk.soc oraz palette.soc. Standardową tabelą kolorów jest plik standard.soc, którą znajdziecie w folderze user/config. Tabele kolorów odpowiadają za stan barw na pasku kolorów lub ich liście. Możecie zdecydować się wybór innego zestawu kolorów w obrębie dostępnych tabel kolorów. Aby tego dokonać przyjrzyjcie się poniższym wskazówką:

- Uruchomcie program Draw i wybierzcie z paska zadań opcje Format/Obszar, a następnie zakładkę Kolory.
- W zakładce Kolory kliknijcie na ikonę Ładuj tabelę kolorów.

 

- Następnie wybieracie interesującą Was tabelę kolorów z rozszerzeniem .soc.


2. Jak Pracować z modelami kolorów?

W programie Draw dostępne są dwa standardy palet kolorów: model RGB (red-green-blue) wykorzystywany przez monitor oraz model CMYK (cyan-magenta-yellow-black) wykorzystywany przez drukarki. Domyślnym standardem palety kolorów jest model RGB. W przypadku, gdy chcecie wydrukować dobrej jakości zdjęcie najlepszym wyjściem jest zastosowanie modelu CMYK, w którym przeważają kolory pastelowe i podwyższają jakość wydrukowanego zdjęcia. Aby zastosować paletę kolorów CMYK przyjrzyjcie się poniższym wskazówką:


- Uruchomcie program Draw i kliknijcie na ikonę Obszar, którą znajdziecie na pasku obiektów lub wybierzcie z paska zadań Format/Obszar.

- Na ekranach Waszych monitorów pojawi się okno Obszar. Wybierzcie następnie zakładkę Kolory.
- Z listy dostępnych modeli kolorów wybierzcie paletę CMYK i zatwierdźcie wykonaną operację.

- Jeśli będziecie chcieli dodać lub dokonać modyfikacji wybranej palety kolorów wybierzcie Format/Obszar/Kolory/Ładuj tabelę kolorów. Teraz możecie dokonać modyfikacji w tabeli kolorów i zapisać dokonane zmiany klikając na ikonę Zapisz tabelę kolorów.


3. Praca z obiektami trójwymiarowymi

Program Draw pozwala Wam na szybkie i efektowne tworzenie obiektów trójwymiarowych (w skrócie 3-W). Możecie w prosty sposób dodawać do rysunków trójwymiarowych takie efekty jak cieniowanie, zmiany proporcji, kątów itp. Zapewnia Wam to szybką i szczególnie wygodną pracę. Przyjrzyjcie się poniższym wskazówką:

 


- Uruchomcie program Draw i wybierzcie ikonę Obiekty 3-W, która dostępna jest na pasku obiektów.

- Na ekranach Waszych monitorów pojawi się niewielki okno przedstawiające osiem typów obiektów trójwymiarowych (Sześcian, Kula, Walec, Stożek, Ostrosłup, Torus, Skorupa oraz Półkula). Zmianę proporcji i rozmiarów dokonujecie w podobny sposób, jak zostało to przedstawione w poprzednim e-letterze na przykładzie figur płaskich. Wystarczy zatem, że przytrzymacie przyciskiem myszy zielony uchwyt Rysunek przeciągnięcie po obszarze roboczym dobierając odpowiedni rozmiar Rysunek proporcję.


Rys. 1. Okno Obiekty 3-W przedstawiające osiem podstawowych obiektów trójwymiarowych

- Jeżeli będziecie chcieli dokonać obrotu i zmiany nachylenia obiektu trójwymiarowego kliknijcie dwukrotnie na rysunek. Uchwyty rozmieszczone wokół obiektu 3-W powinny zmienić kolor na czerwony. Przytrzymując przycisk myszy na czerwonym uchwycie przesuwając wskaźnik na tle obiektu pojawi się ikona obracania, dzięki której zmienimy kąt nachylenia wybranego obiektu.


Rys. 2. Obiekt 3-W (stożek) wraz z liniami na białym tle, które przedstawiają proces obracania i zmiany kątów w obszarze roboczym


- Za pomocą programu Draw możecie również dokonać łączenia poszczególnych obiektów 3-W. Wystarczy, że narysujecie interesujący Was obiekt i wybierzecie obiekt, który ma być umieszczony z przodu. Kliknijcie Ctrl + X, a wybrany przez Was obiekt zostanie wycięty. Następnie wybieracie obiekt, który ma być umieszczony z tyłu i naciskacie klawisz F3. Teraz wystarczy, że klikniecie Ctrl + V, a obiekt pierwszoplanowy zostanie natychmiast wklejony,


4. W jaki sposób konwertować obiekty graficzne w programie Draw?

Program Draw został wyposażony w niezwykle przydatną funkcję konwertowania obiektów na obiekty innego typu. Dzięki temu możecie swobodnie nakładać gradient, czym mapę bitową na tekst lub też konwertować obiekty dwuwymiarowe na obiekty trójwymiarowe. Przyjrzyjcie się poniższym wskazówką w celu poznania możliwości konwersji obiektów graficznych programu Draw:


- Uruchomcie program Draw i kliknijcie prawym przyciskiem myszy na obiekt graficzny, który chcecie skonwertować. Na ekranach Waszych monitorów pojawi się lista dostępnych opcji, z których wybierzcie opcję Konwertuj.

- W zależności od typu obiektu graficznego będą przyporządkowane im odpowiednie opcje konwersji (formaty plików). Poniżej przedstawimy obiekty przeznaczone do konwersji, a w nawiasie przy nich opcje konwersji.

- Wielokąty (mapa bitowa, obiekt 3-W, obiekt obrotowy 3-W, kontur, krzywa, metaplik)

 

- Krzywa (wielokąt, kontur, obiekt 3-W, obiekt obrotowy 3-W, mapa bitowa, metaplik)

- Kontur (krzywa, obiekt 3-W, obiekt obrotowy 3-W, mapa bitowa, metaplik)
- Metaplik (wielokąt, kontur, obiekt 3-W, obiekt obrotowy 3-W, mapa bitowa)

- Mapa bitowa (wielokąt, kontur, obiekt 3-W, obiekt obrotowy 3-W, mapa bitowa, metaplik)

- Linia (krzywa, obiekt 3-W, obiekt obrotowy 3-W, mapa bitowa, metaplik)

- Ciekawe sposoby konwertowania obiektów na obiekty trójwymiarowe można uzyskać przy zastosowaniu funkcji Efekty. Wystarczy, że klikniecie na z paska obiektów na ikonę Efekty i zaznaczycie dowolny obiekt będący wielokątem. Z okna Efekty wybierzcie ikonę W obiekt obrotowy 3-W. Teraz możecie przeciągnąć linię w interesującym Was kierunku i kliknąć przyciskiem myszy na pusty obszar roboczy, a konwersja obiektu zostanie przeprowadzona.


Dawid Frankowsk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49412 )

Array ( [docId] => 49412 )
Array ( [docId] => 49412 )