Stosowanie formuł matematycznych w OpenOffice

W codziennej pracy wielu uczniów i specjalistów stoi przed koniecznością wpisania do edytora tekstowego skomplikowanych wzorów matematycznych. Wiele formuł nie da się tak po prostu wpisać z klawiatury.

Formuły matematyczne mogą być tworzone i edytowane w OpenOffice Math, który stanowi niezależny program. Dokładnie te same funkcje można uzyskać np. z poziomu edytora tekstowego.


Jeżeli chcesz wstawić formułę, klikasz Wstaw/Obiekt/Formuła. W wyniku tego u dołu pojawi się pole edycji, w którym możesz zdefiniować dowolną formułę matematyczną. Po poznaniu składni programu (wymaga to czasu, ale nie jest specjalnie skomplikowanie) możesz nawet wpisywać w nim formuły ręcznie. Dopóki się tego nie nauczysz, dopóty możesz korzystać z dwóch narzędzi. Pierwszym jest pasek narzędzi o nazwie Wybór, który powinien pojawić się automatycznie po skorzystaniu z opcji wstawienia formuły. Jeżeli się tak nie stanie, możesz w trybie edycji formuły włączyć go, klikając Widok/Wybór. Drugim sposobem jest korzystanie z menu kontekstowego, dostępnego po kliknięciu prawym przyciskiem myszki w oknie edycji formuły. Pierwsze narzędzie ma charakter graficzny, drugie tekstowy.


Nie ma różnicy pomiędzy osobnym programem a oknem otwartym np. w OpenOffice Writer, jeżeli chodzi o metodologię definiowania i edytowania formuł.


Pasek Wybór został podzielony na dwie główne części. Na górze znajduje się dziewięć kategorii możliwych do wprowadzenia rodzajów "operacji". Na dole znajdują się zaś konkretne elementy, które możesz wprowadzić za pomocą kliknięcia do pola edycji. Przy dłuższym najechaniu myszką na dany element bądź kategorię widzisz jej objaśnienie w języku polskim.


Po skorzystaniu z omówionego paska narzędzi w polu edycji pojawia się tekstowy zapis określonej formuły, a przynajmniej jeden z jej elementów. Wybierając dokładnie ten sam element z menu kontekstowego, wskazujesz na zapis, nie zaś na jego graficzne przedstawienie.


Ważnym elementem każdej formuły jest okno podglądu, które zajmuje największą powierzchnię programu. Po wpisaniu/wstawieniu formuły widzisz w nim jej ostateczny kształt. Jeżeli robisz to w edytorze tekstowym, to po kliknięciu w tym obszarze nastąpi powrót do właściwego edytora.



Rys. Przykład formuły w OpenOffice Writer


Przemysław Żarnecki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48722 )

Array ( [docId] => 48722 )
Array ( [docId] => 48722 )