Stosowanie okienek w Excelu

Masz w Excelu dużą tabelę pełną danych. Często musisz przewijać okno na dół lub w lewo, aby zobaczyć dane znajdujące się poza ekranem. Niestety w takim wypadku nie widzisz nagłówków kolumn ani wierszy i trudno Ci dokładnie skojarzyć, czego te dane dotyczą. W tym e-letterze pokażemy Ci, w jaki sposób wykorzystać okienka do przeglądania dużych tabel w Excelu.

Dzielenie okna na kilka okienek


Aby przy przewijaniu okna w dół lub w prawo nagłówki kolumn i wierszy były widoczne, musisz podzielić okno na kilka okienek. Aby to wykonać:

1. Przewiń okno maksymalnie do góry i na lewo, tak aby były widoczne nagłówki tabeli.

2. Kliknij lewym przyciskiem myszki prostokąt powyżej pionowego paska przewijania i trzymając cały czas naciśnięty lewy przycisk myszki, przesuń myszkę na dół.
3. Przy przesuwaniu myszki pojawi się pozioma linia oznaczająca miejsce podziału okienek. Puść lewy klawisz myszki w takim miejscu, aby tylko pierwszy wiersz znajdował się powyżej tej linii.

 

4. Okno arkusza zostanie podzielone na dwie części, które będzie można przesuwać niezależnie w poziomie. Podobnie jak w punktach 2-4 złap za prostokąt znajdujący się po prawej stronie poziomego paska przewijania i przeciągnij go w lewo, tak aby po lewej stronie linii pozostała tylko pierwsza kolumna danych.


Okienka możesz podzielić również poprzez wybranie polecenia menu Okno/Podziel. Po wybraniu tego polecenia okno zostanie podzielone na środku na cztery równe części. Możesz później myszką przesunąć linie podziału okienek w górę i w prawo.


Po podzieleniu okienek okno arkusza zostanie podzielone na cztery części. Każda z tych części posiada swój pasek przewijania. Aby przewinąć dane, użyj pasków przewijania znajdujących się w dolnej prawej części okna.


Aby usunąć podział okienek, wybierz polecenie menu Okno/Usuń podział lub przesuń podziały okna w pionie i poziomie z powrotem na swoje miejsce.


Blokowanie podziału okienek


Ten sposób podziału okienek ma jednak kilka wad. Po pierwsze komórką aktywną jest domyślnie komórka w górnej lewej części okna, co może być istotne w przypadku używania klawiszy nawigacyjnych. Poza tym czasami można nawet niechcący zmienić ułożenie linii podziału, a dodatkowym mankamentem może być fakt, że komórki równocześnie mogą być pokazywane w kilku częściach okna.


Aby pozbyć się tych problemów, należy zablokować okienka. Jeśli dokonałeś już podziału okienek, to w celu zablokowania okienek wybierz polecenie menu Okno/Zablokuj okienka. Jeśli okno nie zostało jeszcze podzielone, to postąp zgodnie z poniższymi informacjami.

1. Zaznacz komórkę B2, czyli komórkę, która znajduje się tuż poniżej wiersza nagłówkowego tabeli i tuż po prawej stronie kolumny z opisem wierszy tabeli.

2. Wybierz polecenie menu Okno/Zablokuj okienka.

Po wykonaniu tych czynności pierwszy wiersz tabeli i pierwsza kolumna będą zawsze widoczne.


Na ekranie nie ma widocznej wyraźnej linii oddzielającej poszczególne części okna, a zmiana wierszy czy kolumn, które zawsze mają być pokazywane, nie jest prosta. Aby zmienić wiersze czy kolumny, które pokazywane są w zablokowanych obszarach okna, wybierz polecenie menu Okno/Odblokuj okienka, a następnie ponownie zablokuj zgodnie z nowym ustawieniem. Minusem blokowania okienek w porównaniu z dzieleniem opisanym w pierwszej części e-lettera jest to, że w górnej części okna lub po lewej stronie mogą być pokazywane tylko te komórki, które faktycznie znajdują się u góry lub po lewej stronie.

 

W przypadku dzielenia okienek można tak ustawić okienka, że w górnej części okna wyświetlane są komórki będące podsumowaniem i znajdujące się w wierszu na samym dole tabeli, natomiast w dolnej części okna komórki znajdujące się powyżej tych komórek.


Możesz tak ustawić okienka, że pierwsze wiersze czy kolumny będą niewidoczne i nie będzie można ich zobaczyć dopóty, dopóki nie odblokuje się okienek. Aby w ten sposób ukryć pierwszy wiersz arkusza, w momencie blokowania okienek musi on znajdować się poza widocznym obszarem komórek. Po zablokowaniu okienek nie będzie można przewinąć arkusza powyżej wiersza znajdującego się w górnej części okna.


Piotr Dynia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48671 )

Array ( [docId] => 48671 )
Array ( [docId] => 48671 )