Wprowadzenie do OpenOffice

Praca wielu ochotników z całego świata nad projektem znanej firmy Sun Microsystems zaowocowała w 2002 r. wydaniem darmowego pakietu biurowego OpenOffice 1.0. Wydarzenie to wywołalo duże poruszenie na rynku komputerowym i zwróciło uwagę nawet największego potentata na rynku pakietów biurowych, jakim jest firma Microsoft.

Bezpłatność OpenOffic i jego funkcjonalność zbliżona do StarOffice oraz MS Office zadecydowały o jego niesłabnącej popularności. Do dziś nie milkną spory pomiędzy zwolennikami OpenOffice oraz MS Office na temat wad i zalet obu tych pakietów.
My jednak nie będziemy wdawać się w te spory, a jedynie postaramy się pokrótce i obiektywnie przedstawić zalety OpenOffice, które decydują o jego atrakcyjności dla użytkownika.

Podstawową zaletą pakietu OpenOffice, w przeciwieństwie do innych dostępnych na rynku pakietów aplikacji biurowych, jest to, że jest on bezpłatny.


Obecnie StarOffice 6.0 i MS Works kosztują po ok. 300 zł (MS Office 2003 Box w wersji edukacyjnej rownież 300 zł), a pełny pakiet MS Office 2003 Proffesional blisko 2000 zł.
Dla małych firm składających się z kilku do kilkunastu osób oraz dla użytkowników domowych ceny te są często zbyt wygórowane.
OpenOffice wyposażony jest we wszystkie podstawowe narzędzia do jakich przywykli od lat użytkownicy MS Office. Przy tym, ich funkcjonalność jest zbliżona do tej, do której przyzwyczaił użytkowników MS Office. Najważniejsze z nich to:

 

1. Writer, czyli edytor tektu wyposażony został w szereg funkcjonalnych elementów, jak możliwość tworzenia korespondencji seryjnej, konwersji dokumentów Microsoft Office czy obsługę grafiki w dowolnym formacie.

2. HTML Editor, umożliwia edycję stron WWW.
3. Aplikacja Calc, stanowi zaawansowany arkusz kalkulacyjny wyróżniający się możliwością wykorzystywania plików graficznych w każdym formacie, przekształacania dokumentów programów Microsoft Office czy szerokimi możliwościami sortowania listy.

4. Program Impress, służy do tworzenia profesjonalnych prezentacji wykorzystywanych w pracach biznesowych czy konferencjach handlowych. Impress wyposażony został w możliwość obsługi grafiki wektorowej , jak i możliwość tworzenia wykresów czy prezentacji animacji.

5. Draw - program do rysowania, wyposażony także w narzędzia umożliwiające tworzenie schematów architektonicznych i elektrycznych oraz pozwala na automatyczne dokonywanie wymiarowania danych elementów rysunku. Draw wyposażony jest w zaawansowane narzędzia do tworzenia grafiki trójwymiarowej, a także ma duże możliwości w zakresie edytowania zdjęć.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49382 )

Array ( [docId] => 49382 )
Array ( [docId] => 49382 )