Wykrywanie błędów w arkuszu kalkulacyjnym

Program Excel został wyposażony w ciekawe narzędzie umożliwiające natychmiastowe sprawdzanie błędów na przestrzeni całego arkusza kalkulacyjnego. Za pomocą tego narzędzia dowiesz się, w jakich komórkach występują anomalie, takie jak liczby zapisane jako tekst czy też odwołania do pustych komórek.

Narzędzie do sprawdzania błędów w arkuszu występuje tylko w MS Office XP/2003.

1. Uruchom program Excel i wybierz z menu głównego pozycję Narzędzia/Opcje.

2. W wyświetlonym oknie wybierz zakładkę Sprawdzanie błędów i zaznacz pole wyboru Włącz sprawdzanie błędów w tle. W dziale Reguły zaznacz wszystkie dostępne typy błędów, jakie program będzie wyszukiwał (Szacuje wartość błędu, Data tekstowa z rokiem dwucyfrowym, Liczba przechowywania jako tekst, Niespójna formuła w regionie, Odblokowanie komórki zawierającej formuły, Formuły odwołujące się do pozostałych komórek i Błąd sprawdzania poprawności danych listy). Kliknij przycisk OK.

3. Od tej chwili po odnalezieniu anomalii w określonej komórce program oznaczy ją specjalnym znaczkiem w lewym górnym rogu. Jeśli klikniesz na taką komórkę, wyświetli się obok niej specjalna ikona informująca o rodzaju błędu i możliwościach poprawy występującego błędu.

4. Najefektywniejszym sposobem poprawienia błędu jest uruchomienie specjalnego narzędzia z menu Narzędzia/Sprawdzanie błędów. Na ekranie Twojego monitora pojawi się okno Sprawdzanie błędów, w którym otrzymasz informacje o pierwszym ze znalezionych błędów w arkuszu kalkulacyjnym. Okno dysponuje 3 typami informacji:

* Ignoruj błąd - występujący błąd zostanie zignorowany,
* Edytuj w pasku formuły - umożliwia poprawienie wartości komórki w pasku formuły,
* Pomoc na temat błędu - pozwala otrzymać więcej informacji na temat występującego błędu.

Dawid Frankowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49658 )

Array ( [docId] => 49658 )
Array ( [docId] => 49658 )