Usuwanie niepotrzebnych programów z listy autouruchamiania

Jeśli Windows XP uruchamia się zbyt długo, przyczyną może być duża liczba programów na liście autouruchamiania. Dlatego warto sprawdzić, czy wszystkie programy wśród znajdujących się na liście są Ci potrzebne.

Służy do tego Narzędzie konfiguracji systemu uruchamiane komendą MSCONFIG. Aby z niego skorzystać:

1. Przejdź do Start/Uruchom i wpisz komendę MSCONFIG.
2. W nowym oknie przejdź do zakładki Uruchamianie. Zawiera ona listę programów, które Windows XP uruchamia podczas procedury startowej.
3. Odhacz pole wyboru przy programie, który nie jest Ci potrzebny. Pamiętaj, że nie spowoduje to jego usunięcia z systemu, a jedynie nie będzie więcej uruchamiany podczas wczytywania Windows.


Rys. Narzędzie konfiguracji systemu umożliwia usuwanie programów z listy autouruchamiania. Wystarczy odhaczyć odpowiednią pozycję na liście

Nie wyłączaj wszystkich programów. Niektóre, których nazwy zaczynają się od ATI lub NV, powinny być włączone, ponieważ są to elementy sterownika karty graficznej, bez których Windows nie będzie działać prawidłowo.

Jeśli po usunięciu jakiegoś programu z listy autouruchamiania Windows XP przestanie się uruchamiać, przywróć wcześniejsze ustawienia w trybie awaryjnym. W tym celu:

1. Uruchom ponownie komputer i na początku procedury startowej Windows XP naciśnij klawisz [F8].
2. Z menu tekstowego wybierz opcję Tryb awaryjny, a po wystartowaniu Windows XP uruchom Narzędzie konfiguracji systemu. Przywróć poprzednie ustawienia.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy