Czym jest domena internetowa, czemu służy i jak działa?

Każdy komputer w Internecie (a także sieci lokalnej) ma określony adres IP. Adresy IP są przyznawane przez operatorów telekomunikacyjnych, którzy udostępniają dane łącze internetowe. Dzięki temu każdy serwer ma unikalny adres IP, który należy wskazać, aby skorzystać z jego usług. Jednak używanie przez ludzi adresów IP jako adresów stron internetowych jest zupełnie niepraktyczne.

Adres IP to 4 liczby oddzielone kropkami, np. 212.75.40.190. Tak więc aby obejrzeć stronę WWW umieszczoną pod tym adresem, należy wpisać w przeglądarce internetowej http://212.75.40.190. Aby skorzystać z serwera FTP, należy w kliencie FTP (np. w Total Commanderze) wpisać jako adres hosta właśnie jego IP.

Z tego powodu wymyślono domeny – słowne odwzorowanie adresu IP. Dzięki tzw. serwerom DNS wpisanie zamiast http://212.75.40.190 adresu www.wip.pl spowoduje, że użytkownik zobaczy stronę WWW umieszczoną na serwerze HTTP o adresie IP 212.75.40.190.

Serwery DNS to specjalne komputery, których głównym zadaniem jest tzw. tłumaczenie nazw. Odwiedzenie strony WWW polega bowiem na kolejnych czynnościach:
  • Użytkownik poleca komputerowi za pośrednictwem przeglądarki internetowej odwiedzenie strony o adresie www.wip.pl.
  • Komputer wysyła zapytanie do serwera DNS o to, jaki adres IP jest przypisany do domeny wedkarski.pl.
  • Serwer DNS udziela odpowiedzi do komputera użytkownika, że domena ta jest przyporządkowana do adresu 212.75.40.190.
  • Komputer użytkownika prosi serwer o adresie IP 212.75.40.190 o wyświetlenie strony www.wip.pl.


Rys. Serwer DNS tłumaczy nazwy domen na adresy IP

Domena składa się zawsze z dwóch członów: nazwy i rozszerzenia, oddzielonych kropką. W przykładowej domenie wip.pl nazwą jest wip a rozszerzeniem pl. Nazwa może być dowolna (byle co najmniej 3-literowa i dla kompatybilności rozwiązań lepiej nie zawierająca polskich znaków – choć od pewnego czasu istnieje taka możliwość).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48429 )

Array ( [docId] => 48429 )
Array ( [docId] => 48429 )