Odczytywanie historii surfowania z pliku index.dat

Wiele osób ma słuszne podejrzenia, że w pliku index.dat zapisywanym na dysku przez przeglądarkę Internet Explorer znajdują się informacje o odwiedzanych stronach. Jednak odczytanie zawartości tego pliku za pomocą zwykłego edytora nie daje do nich dostępu.

Plik index.dat jest zapisywany w katalogu plików tymczasowych Internet Explorera. Informacje w nim zapisane mają format binarny, w dodatku jest to format nieudokumentowany, dlatego ciężko je odczytać. Jednak, gdy użyjesz odpowiedniego narzędzia, odczytasz z tego pliku informacje o odwiedzanych stronach czy plikach cookies zapisanych przez przeglądarkę.

Rys. Informacje z pliku index.dat zapisanego przez przeglądarkę Internet Explorer odczytane z wykorzystaniem programu Pasco 1.0

Program Pasco 1.0 odsłoni przed Tobą tajemnice pliku index.dat. Możesz go pobrać ze strony http://www.foundstone.com/index.htm?subnav=resources/navigation.htm&subcontent=/resources/proddesc/pasco.htm. Jest to narzędzie działające w trybie tekstowym. Po rozpakowaniu na dysk uruchom wiersz polecenia i przejdź do folderu z plikami Pasco. Wyszukaj na dysku plik index.dat i skopiuj go do folderu z programem Pasco. Następnie wpisz polecenie pasco index.dat >tekst.txt. Program skopiuje informacje z pliku index.dat do pliku tekst.txt, zapisując je w czytelnej postaci. Plik tekst.txt odczytasz dowolnym edytorem, choćby wbudowanym w Windows Notatnikiem.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy