Grafika 3D - tworzenie anaglifu

Najłatwiej jest zacząć od stworzenia anaglifu, ponieważ w 3DMasterKit jest to czynność przebiegająca niemal automatycznie: wybierz kartę Anaglyph, a program sam stworzy od razu obraz 3D.

Do jego oglądania potrzebujemy charakterystycznych, czerwono-niebieskich okularów.

Rys. Okulary 3D mogą mieć różne formy oprawek - to, co jest ważne, to kolor szkieł
Jeżeli nie masz okularów 3D, możesz przygotować je samodzielnie. W tym celu wystarczy posłużyć się niepotrzebnym opakowaniem płyty CD (w formie przezroczystego pudełeczka), na którym zamalujesz markerem dwa prostokąty: czerwony (dla lewego oka) i niebieski (dla prawego oka). Teraz wystarczy już tylko wydrukować schemat okularów 3D, wyciąć w wydruku dziury i wkleić w ich miejsce kolorowe „soczewki”.

 

Schemat takich okularów znajdziesz np. na stronie http://tinyurl.com/cg9zabl.

Jeżeli obraz jest zbyt jasny lub ciemny, możesz to skorygować za pomocą suwaka Brightness. Analogicznie w przypadku źle ustawionego kontrastu pomoże Ci przycisk Contrast.
Zauważ, że od razu analogicznej modyfikacji jest poddawane drugie zdjęcie. Jeżeli nie jest to działanie przez Ciebie pożądane, odznacz opcję Synchronize.

W przypadku gdy anaglif nie stwarza wrażenia trójwymiarowości albo też jest zwyczajnie nieostry (mimo operowania suwakiem Contrast), powinieneś zainteresować się kolorami widocznymi na zdjęciu. W szczególności warto po prostu stworzyć anaglif monochromatyczny za pomocą opcji Subcolor z sekcji View mode. Możesz pójść jeszcze dalej i wygenerować obraz 3D czarnobiały (pobaw się parametrem Grayscale). Po wszystkim wciśnij Generate, aby zatwierdzić zmiany.

Gdy już anaglif będzie dopracowany, warto go wydrukować, klikając odpowiedni przycisk na pasku narzędzi (oznaczony symbolem drukarki).
W przypadku każdej z technik 3D łatwiej uzyskać wrażenie 3D korzystając z kartki papieru, a nie monitora. Oczywiście kolosalne znaczenie ma jakość wydruku i użycie papieru fotograficznego, a nie zwykłego.

Przed wydrukiem nie zapomnij sprawdzić rozmiaru zdjęcia, żeby dopasować obszar wydruku do rozmiaru zdjęcia i kartki. W sekcji Print size dostosuj więc długość i szerokość (są podane w milimetrach).

Zauważ, że proporcje obrazu nie zostają zmienione. Aby je zmodyfikować, musisz powrócić do wcześniejszego etapu ustawiania ramki (kadrowanie).
Warto wiedzieć, że do wygenerowania anaglifów wcale nie potrzebujesz specjalistycznych programów typu 3DMasterKit. W aplikacjach graficznych, jak Photoshop czy Paint Shop Pro możesz uzyskać identyczne efekty, jednak wymaga to dobrej znajomości funkcji tych programów - usuwanie i regulacja kolorów, kanały czy łączenie zdjęć.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47247 )

Array ( [docId] => 47247 )
Array ( [docId] => 47247 )