Kadrowanie zdjęć krok po kroku

Dobrze wykadrowane zdjęcie to połowa sukcesu udanej fotografii. Czasami po wykonaniu zdjęcia okazuje się, że znalazł się na nim element otoczenia, którego ująć nie zamierzaliśmy. Podobnie może zaistnieć potrzeba wykorzystania tylko fragmentu obrazu. Kadrowanie komputerowe pozwala na zmianę ujęcia oraz na przygotowanie zdjęcia do druku poprzez dopasowanie go do jednego z popularnych rozmiarów odbitek: 9x13, 10x15 i temu podobnych.

Popularnym, bezpłatnym narzędziem do kadrowania jest JPEG Crops. Program ma bardzo surowy wygląd oraz wiele różnych opcji, przez co przy pierwszym uruchomieniu może sprawiać wrażenie trudnego w obsłudze. Nie zniechęcaj się, po przeczytaniu poniższego opisu i wykadrowaniu pierwszego zdjęcia to wrażenie minie.

Pracę z programem proponujemy zacząć od wybrania miejsca zapisu wykadrowanych zdjęć. Dobrze jest w tym celu utworzyć odpowiednio nazwany katalog aby uniknąć pomyłek i późniejszego bałaganu. Teraz dodaj zdjęcie poprzez Plik/Dodaj obrazy lub po prostu klikając Dodaj obrazy w głównym widoku programu. Na początek wgraj nie więcej jak jedną fotografię. Teraz w menu Widok dopasuj dla własnej wygody wielkość zdjęcia w ten sposób, by wyświetlało się jak największe i jednocześnie całe mieściło na ekranie. Dzięki temu zobaczysz więcej szczegółów zachowując obraz całości.

 

Kadrowanie dokonuje się poprzez manipulowanie widoczną na fotografii ramą. To co znajduje się wewnątrz ramki, będzie nowym zdjęciem, natomiast to co jest poza nią, zostanie odcięte. Obszar odcięcia możesz przysłonić na wiele sposobów, wchodząc do menu Widok/ Maska. Następnym krokiem jest wybranie rozmiaru kadru z listy znajdującej się bezpośrednio pod fotografią. Ramę możesz dowolnie przesuwać oraz regulować wielkość, jej proporcje zawsze zostaną zachowane i będą odpowiadały wybranemu rozmiarowi. Kiedy będziesz zadowolony z ustawienia kadru, to nie pozostaje Ci nic innego jak zastosować polecenie Przytnij lub po prostu nacisnąć klawisz [Enter]. Wykadrowane zdjęcie trafia do wskazanego wcześniej katalogu a oryginalne pozostaje bez zmian.

Jeśli docelowo zamierzasz wydrukować zdjęcie, pamiętaj, żeby wykadrowany fragment był wystarczająco duży. Jeżeli wybierzesz bardzo mały fragment zdjęcia, wydruk będzie miał kiepską jakość.

Są jeszcze inne czynniki wpływające na jakość druku, jak grubość papieru. Jeżeli zamierzasz drukować zdjęcia na domowej drukarce i chciałbyś drukować je na znacznie grubszym papierze niż standardowy, to warto w ustawieniach drukarki zmienić grubość papieru, na którym zamierzasz drukować na Gruby. Opcje mogą różnić się w zależności od producenta sprzętu. Dlaczego warto to zrobić? Druk będzie miał wówczas nieco lepszą jakość. Tusz wchłania się inaczej w zależności od rodzaju papieru i drukarka może się do tego dostosować, jeżeli wie, jakiego rodzaju ma papier. Jeżeli oddajesz zdjęcia do wydrukowania w laboratorium, to po prostu zwróć uwagę na DPI.

Praktyczne porady dotyczące kadrowania

  • Największe pole do popisu masz przy robieniu samego zdjęcia. Możesz wówczas dowolnie wybrać kadr, później na komputerze będziesz miał znacznie mniejsze możliwości.
  • To co widzisz na ekranie aparatu albo w celowniku lustrzanki nie zawsze pokryje się z tym, co wyjdzie na zdjęciu. Dlatego dobrze jest wziąć na to poprawkę i zostawić trochę wolnej przestrzeni w około fotografowanego obiektu. Potem na komputerze to skorygujesz.
  • Postaraj się nie umieszczać fotografowanego obiektu na środku kadru. Umieszczenie głównego motywu poza środkiem obrazu nadaje zdjęciu silny charakter. Bardzo pomocne jest stosowanie wspomnianej wcześniej zasady trójpodziału. Polega ona na podzieleniu zdjęcia na równe części przy pomocy dwóch poziomych i pionowych lini. Przecinają się one wówczas w czterech miejscach, które wyznaczają mocne punkty obrazu. Postaraj się umieszczać główny motyw zdjęcia w jednym z nich. Siatkę trójpodziału możesz włączyć w programie JPEG Crops poprzez Widok/Trójpodział.
  • Podobnie postaraj się, aby horyzont nie przechodził przez sam środek zdjęcia. Stosując zasadę trójpodziału, umieść go na wysokości jednej z poziomych lini tworzącej podział.



Rys. Trójpodział. Zwróć uwagę, gdzie znajduje się drzewo i na jakiej wysokości jest horyzont

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47676 )

Array ( [docId] => 47676 )
Array ( [docId] => 47676 )