Naprawianie uszkodzonych plików graficznych

Niewątpliwie nie ma nic bardziej irytującego niż zapisanie pliku graficznego (JPG, GIF, BMP czy PSD/PDD) po kilkugodzinnej pracy i przekonanie się, po jego ponownym otwarciu, że plik jest uszkodzony i w żaden sposób nie można go otworzyć. W zależności od rodzaju formatu pliku uda się zastosować do jego naprawy odpowiednie dedykowane narzędzie.

Na przykład do formatu JPG nada się Jpeg Fixer ze strony (shareware). Z kolei do odzyskiwania plików Adobe Photoshop (PSD/PDD) użyj aplikacji Advanced PSD Repair (APSR) (www.datanumen.com/apsr). Aplikacja obsługuje wszystkie wersje Photoshopa i odzyska dla Ciebie wszystkie warstwy obrazka, rozmiary oraz paletę kolorów.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu:

  • Na zakładce Repair, w polu Select Photoshop image file to be repaired wpisz ścieżkę do uszkodzonego pliku.
  • Z kolei w polu Output recovered image and layers to wskaż miejsce, gdzie ma zostać zapisany odzyskany plik oraz folder z wszystkimi wydobytymi warstwami.
  • Teraz na zakładce Options możesz zmodyfikować domyślne opcje programu. Ustawisz tu na przykład głębię kolorów obrazu, jego rozdzielczość czy liczbę kanałów.
  • Wróć znowu na zakładkę Repair i wciśnij Start Repair.
  • Po chwili dowiesz się, czy operacja zakończyła się sukcesem (File has been repaired successfully), czy też nie powiodła się (Fail to repair file).
  • Jeżeli wszystko poszło dobrze, w miejscu podanym w pkt 2 znajdziesz odzyskane pliki.
Rys. APSR: po lewej główna zakładka programu, po prawej odzyskane pliki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47454 )

Polecamy

Array ( [docId] => 47454 )