Zaznaczanie fragmentu ścieżki do edycji w Audacity

Aby Audacity wiedział, do którego fragmentu nagrania chcesz zastosować wybrany efekt, wpierw musisz wybrać odpowiedni przedział czasowy, którego mają dotyczyć modyfikacje.

W tym celu możesz wcisnąć kombinację klawiszy [CTRL] + [A], aby zaznaczyć od razu wszystkie ścieżki. Jeżeli masz kilka ścieżek, a chcesz zaznaczyć tylko jedną w całości, kliknij w panelu po lewej stronie wykresu danej ścieżki, gdzieś na wolne miejsce obok klawiszy Cisza i Solo.

Z kolei część jednej ścieżki możesz zaznaczyć na kilka sposobów:

Ustaw kursor na ścieżce, wciśnij i przytrzymaj lewy klawisz myszy, przeciągnij myszę tam, gdzie chcesz zakończyć zaznaczenie i puść klawisz myszy. Wciśnij i przytrzymaj klawisz [SHIFT] i wciskaj klawisze strzałek w lewo i prawo. Kliknij w miejsce, w którym chcesz zacząć zaznaczanie, wtedy wciśnij i przytrzymaj [SHIFT], klikając miejsce, gdzie zaznaczenie ma się zakończyć.

Inne ciekawe rozwiązanie to zapamiętywania przez Audacity zakresu nagrania, który został zaznaczony. Pozwala to na powracanie do Twojego zaznaczenia w celu dodania, np. jeszcze jednego efektu lub dostosowania poziomu głośności. Nie musisz dzięki temu żmudnie i precyzyjnie ustawiać myszki. A jak tego dokonać?

  • Gdy już zaznaczysz jakiś obszar, z menu Edycja wybierz Zapisz zaznaczenie, aby zapamiętać zakres zaznaczenia.
  • Gdy w toku dalszej pracy ponownie będziesz chciał dokonać czegoś na tym zaznaczeniu, z menu Edycja wybierz Odzyskaj zaznaczenie, aby znów pracować na tym samym wycinku nagrania.


 

Rys. Przykładowe zaznaczenie obu kanałów w przypadku ścieżek stereo

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy