Bitcoin – sprawdź, czym faktycznie jest cyfrowa kryptowaluta

Na początku 2018 roku nie było dnia, w którym nie odnotowano by nowego rekordu kursu Bitcoina. W bardzo krótkim czasie wartość tej cyfrowej waluty wystrzeliła z około 4 000 do 20 000 dolarów i uczyniła kochających ryzyko spekulantów bogatymi. Ale co dokładnie stoi za Bitcoinem?


Bitcoin to w całości cyfrowa forma płatności, która jest wykorzystywana do transakcji online. Tak więc można płacić nim w niektórych sklepach internetowych, jeśli te akceptują wirtualną walutę. Jak na razie Bitcoin nie dorównuje popularnością tradycyjnym formom płatności.

Jednak szczególną (i interesującą) cechą dotyczącą Bitcoina jest sposób, w jaki ta internetowa waluta jest kreowana i kontrolowana. Inaczej niż w przypadku złotówki czy euro, nie istnieje rząd ani bank centralny, który gwarantowałby równowartość kwoty będącej w obiegu. Odpowiedzialny za to jest tylko program komputerowy, który działa w sposób zdecentralizowany na wszystkich komputerach biorących udział w procesie płatności Bitcoin. Program posiada bazę danych, w której zaszyfrowane są informacje na temat własności Bitcoinów i transakcji płatniczych – to tak zwany blockchain.

Wszystkie informacje i procesy związane z Bitcoin są zaszyfrowane w takiej cyfrowej walucie, dlatego jest ona nazywana kryptowalutą.

Fakt, że kontrola i przechowywanie danych są wspólne przy współudziale wszystkich osób z sieci peer-to-peer, buduje to zaufanie, które ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania waluty. Transakcje płatności są jednocześnie odnotowywane i zatwierdzane na wszystkich komputerach, które stanowią część sieci Bitcoin. W ten sposób (zaszyfrowane i anonimowe) informacje o tym, kto i ile pieniędzy otrzymał oraz ile ich ma, są dostępne dla wszystkich użytkowników w jednakowym stopniu. Takie rozwiązanie sprawia, że każdy posiadacz Bitcoinów może wydać zawartość swojego konta tylko raz i jedynie on może nim samodzielnie dysponować.

  
Rys. 1. Tzw. Kopalnia Bitcoinów to miejsce, w którym zgromadzono komputery o bardzo dużej mocy obliczeniowej służące do tworzenia kryptowaluty

Inną cechą szczególną kryptowalut, takich jak Bitcoin, jest tzw. mining. Za jego sprawą uczestnicy systemu płatniczego zapewniają sieci moc obliczeniową do wyliczania zaszyfrowanych danych płatności. Do tego służy, np. sprawny komputer z dostępem do Internetu wyposażony w określony program. W zamian uczestnicy otrzymują Bitcoiny. W ten sposób w ramach blochain tworzone są nowe kredyty, aż do osiągnięcia maksymalnej kwoty pieniędzy przewidzianej przez system.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 50075 )

Array ( [docId] => 50075 )
Array ( [docId] => 50075 )