Brak obrazu na monitorze

Po włączeniu komputera ekran pozostaje czarny, mimo że z pracy dysku twardego lub dźwięków Windows wynika, iż uruchomił się normalnie? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka.

Przede wszystkim należy zidentyfikować, czy źródłem problemu jest karta graficzna, czy monitor (wyświetlacz w laptopie). Podłącz więc do komputera drugi, zewnętrzny monitor.  Większość komputerów działa w ten sposób, że karta graficzna od momentu uruchomienia komputera (już na etapie testów BIOS) podaje ten sam sygnał wideo zarówno komputerowi, jak i na wyjście monitora. Dlatego też już po wciśnięciu przycisku zasilania na komputerze powinieneś zobaczyć obraz na zewnętrznym monitorze.

Rys. Za brak obrazu na monitorze może odpowiadać karta graficzna
Jeśli w komputerze jest jednocześnie zintegrowana i zewnętrzna (montowana w złączu) karta graficzna, upewnij się, że kabel sygnałowy od monitora jest podłączony do właściwej karty graficznej.

 

Jeżeli obraz pojawił się na podłączonym monitorze, oznacza to, że problem dotyczy karty graficznej. W przypadku karty zintegrowanej samemu niewiele można zdziałać. Mając kartę zewnętrzną, można spróbować przetestować ją w innym komputerze.

Jeżeli z kolei obraz nie pojawił się na monitorze, przyczyną mogą być niepoprawnie wpięte albo uszkodzone kable sygnałowe czy zasilania.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47267 )

Array ( [docId] => 47267 )
Array ( [docId] => 47267 )