Czy da się odzyskiwać dane poprzez wymianę elektroniki twardego dysku?

Dysk twardy przechowuje pliki na tzw. talerzach, ale pracą głowicy odczytującej dane steruje elektroniczny układ. Może on ulec awarii i wtedy dobrym sposobem może wydawać się przełożenie takiego układu z drugiej, takiego samego dysku twardego.

Dyski są kalibrowane w fabryce tak, żeby bezbłędnie znajdywały dane na zapisywanych ścieżkach. Dlatego przełożenie układów scalonych z jednego dysku do drugiego, nawet tego samego producenta, nie zawsze spowoduje poprawność odczytu i zapisu danych. Do tego producent sprawdzając dysk, oznacza ścieżki, które uległy uszkodzeniu w fazie produkcji jako nieczytelne, żeby oprogramowanie dysku nie próbowało ich użyć. Gdy dysk się zepsuje, nie pomoże „wkładka” od innego modelu, nie będzie znała danych konkretnej jednostki.

Druga rzecz to oprogramowanie do odzyskiwania danych – należy go użyć z całą pewnością. jeśli uszkodzenie jest typu logicznego (programowy błąd zapisu, przypadkowe skasowanie danych). W przypadku uszkodzeń fizycznych (np. spalenie się elektroniki, uszkodzenie talerzy – dysk nie startuje) próba użycia takiego programu nic nie da lub jeszcze pogorszy sprawę. Dlatego musisz wiedzieć czy możesz się nim posłużyć.

 

Rys. Dysk twardy tylko na zdjęciu wygląda na łatwy do naprawy. W rzeczywistości, jeśli zdejmiesz pokrywę to możesz się pożegnać z bezawaryjna pracą

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48093 )

Array ( [docId] => 48093 )
Array ( [docId] => 48093 )