Czy komputer powinien być zawsze włączony?

Niektórzy próbują przekonywać, że komputer powinien być zawsze włączony, gdyż częste wyłączanie go i ponowne uruchamianie naprzemiennie podgrzewa i chłodzi podzespoły, co źle wpływa na ich trwałość.

To mogłoby być prawdą, gdyby proces włączania i wyłączania przeprowadzać co chwilę non stop przez bardzo długi czas, miesiące czy nawet lata. Choć wtedy też prawdopodobnie szybciej zepsułby się włącznik niż urządzenia w komputerze. Oczywiście, nie należy przesadzać, ale trwałość większości komponentów komputera przekracza średni czas jego użytkowania. Inaczej mówiąc, zanim dana część się zepsuje, zdążysz ją wyrzucić lub wymienić na nowszą, ponieważ stanie się przestarzała.

Skąd to wiemy? MTBF (Mean Time Between Failures) to parametr, który określa jak długo dany element komputera – zwykle dysk twardy – może pracować bez awarii. To średni czas wyliczany statystycznie dla danej serii produktu i wynosi obecnie kilkaset tysięcy godzin lub więcej. Przykładowo, jeśli producent podaje 1,5 miliona godzin to jest to 170 lat pracy. Jeśli częste wyłączanie skróci ten czas nawet o 10%, to wciąż pozostają 153 lata.

 

Zważywszy, że koszt ciągłego użytkowania komputera (energia elektryczna) jest dość wysoki, a trwałość elementów przekracza czas używania komputera, utrzymywanie go w stanie ciągłego włączenia nie ma żadnego sensu.


Rys. Pozostawianie komputera zawsze włączonego ma dwie wady – nie jest potrzebne i marnuje energię elektryczną

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48151 )

Array ( [docId] => 48151 )
Array ( [docId] => 48151 )