Dostosowanie konfiguracji Dosbox

Uruchomienie jakiejkolwiek gry w Dosbox wymaga utworzenia wcześniej dysku z katalogu, który zawiera tę grę. To zaś oznacza konieczność używania komendy MOUNT za każdym uruchomieniem Dosbox. Tak jednak być nie musi.

Plik dosbox.conf to plik konfiguracyjny emulatora, gdzie globalnie lub lokalnie (dla każdej gry z osobna) można ustawić poszczególne opcje Dosbox, np. nakazać mu za każdym uruchomieniem montowanie tego samego katalogu z grami.

Edycji tego pliku można dokonać na 2 sposoby. Pierwszym z nich jest tradycyjne otwarcie go w Notatniku (plik dosbox.conf znajduje się w głównym katalogu Dosbox lub przypadku jego nowszych wersji w katalogu domowym użytkownika, np. C:\Users\Barca\AppData\Local\VirtualStore\Program Files (x86)\dosbox.conf). Drugim sposobem jest wybranie z menu Start Dosbox/Configuration/Edit Configuration.

Aby więc na przykład montować automatycznie folder C:\OLDGAMES jako dysk C:, wystarczy na sam koniec pliku dosbox.conf (tj. do sekcji [autoexec]) dopisać linijki:
MOUNT C C:\OLDGAMES

 

C:

Jak widzisz, ostatnie polecenie C: dodatkowo od razu ustawi jako katalog roboczy folder z grami. Zauważ, że komendy wpisane na końcu pliku konfiguracyjnego są wykonywane w takiej samej kolejności, w jakiej zostały podane.
Ponad sekcją [autoexec] znajdują się inne sekcje, które nie zawierają już komend do uruchomienia, a konkretne opcje i ich wartości. Pierwsza sekcja [sdl] odpowiada za kwestie sprzętowe. Przyjrzyjmy się poszczególnym opcjom:fullscreen = true | false - ustawienie na true spowoduje, że Dosbox będzie domyślnie uruchamiał się na całym ekranie,fulldouble = true | false - true skutkuje uruchomienie Dosbox w dwukrotnie większym okienku niż normalnie,output = surface | overlay | opengl | openglnb | Draw - różnego rodzaju sposoby wyświetlania grafiki (każdą z opcji radzimy przetestować w przypadku kłopotów z wydajnością),autolock = true | false - myszka przy ustawieniu true automatycznie blokuje się, gdy klikniesz w okno Dosbox (aby przypadkowo nie wyjść nią poza okienko podczas rozgrywki),sensitivity = 1..1000 - ustawienie czułości myszy od 1 do 1000 (domyślnie: 100, im więcej tym myszka bardziej czuła).

W sekcji [dosbox] znajdują się ustawienia dotyczące samego emulatora.

Rys. Dla takich obrazków warto się natrudzić z konfigurowaniem Dosbox

W sekcji [render] można kontrolować sposoby, jakimi Dosbox zwiększa swoją wydajność i wyświetla grafikę na ekranie. Zainteresuje Cię przede wszystkim opcja frameskip, w której ustawienie, np. cyfry 3 (domyślnie jest 0) oznacza, że Dosbox nie wyświetli co trzeciej klatki. Pozwala to na zauważalne zwiększenie wydajności programu.

Sekcja [cpu] zawiera przede wszystkim opcję core, wskazującą na jeden z 3 sposobów emulacji CPU: normal, simple, dynamic. Standardowe ustawienie auto jest zazwyczaj wystarczające, ale warto przetestować pozostałe możliwości w przypadku kłopotów z wydajnością. Z kolei opcja cputype (auto | 386 | 386_slow | 486_slow | pentium_slow | 386_prefetch) wskazuje na rodzaj emulowanego procesora.
Gdy już dostosujesz ustawienia do konkretnych gier, warto stworzyć osobne pliki konfiguracyjne dla poszczególnych tytułów, np. dosbox-testdrive.conf.

 

Wówczas można utworzyć na pulpicie skrót do Dosbox, który będzie korzystał z danego pliku konfiguracyjnego: DOSBox.exe -conf "DOSbox-GameName.conf.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47230 )

Array ( [docId] => 47230 )
Array ( [docId] => 47230 )