Podłączanie komputera do telewizora lub projektora

Zacząć należy od stwierdzenia, że do podłączenia komputera i telewizora (albo projektora) potrzeba komputera, telewizora i kabla. Zarówno komputer, jak i telewizor stanowią sprzęt, na który wpływu nie mamy, musimy więc dostosować się do oferowanych przez te urządzenia złączy.

To zaś powoduje, że należy podjąć następujące kroki:
  • W pierwszej kolejności zapoznaj się z tym jakie porty (gniazda) znajdują się w komputerze i telewizorze.
  • Wybierz najlepszy sposób podłączenia.
  • Zaopatrz się w odpowiedni kabel i połącz nim oba urządzenia.
  • Skonfiguruj sposób wyświetlania obrazu i dźwięku, aby osiągnąć pożądany efekt.

Najczęściej spotykane obecnie porty w komputerach służące do przesyłania obrazu to VGA i HDMI. W związku z tym należy sprawdzić czy Twój telewizor także obsługuje któryś z tych standardów. Prawie na pewno będzie możliwe skorzystanie z kabla HDMI (VGA w nowych telewizorach jest rzadziej spotykane). W przypadku projektorów prędzej spotkasz się złączem VGA. Ponadto często (niezależnie od rodzaju urządzenia) można skorzystać z gniazda DVI. W przypadku nowszych projektorów używany jest także standard HDMI.

Rys. Od lewej strony: VGA, DVI i HDMI. U góry wtyczki, na dole porty

 

VGA jest najstarszym ze standardów przesyłania obrazów. Wtyczka ma najczęściej kolor czarny lub niebieski, a jej głównym elementem jest 15-pinowe złącze. Gniazdo składa się z 3 rzędów po 5 dziur każdy. Kabel VGA jest męsko-męski co oznacza że z obu stron ma wystające końcówki. Zarówno więc komputer, jak i telewizor lub projektor wyposażone w VGA mają identyczne gniazda.

Złącze VGA przesyła jedynie obraz (bez fonii). Do transferowania na zewnętrzne urządzenie dźwięku konieczne jest użycie dodatkowego kabla audio.
W tym miejscu ważna jest dygresja na temat złączy audio. Najpopularniejszym jest tzw. minijack, pojedynczy kabel zakończony jednym okrągłym wtykiem o różnej średnicy (pewnego rodzaju standardem jest 3,5 mm). To złącze na pewno będzie pasowało do Twojego komputera. Z drugiej strony kabelka audio będzie musiało znajdować się takie samo gniazdo minijack (choć może np. o innej średnicy), przynajmniej w przypadku nowszych telewizorów. Gdy posiadasz starszą konstrukcję, z drugiej strony powinien być tzw. cinch, czyli podwójny kabel z czerwoną i czarną wtyczką.

Kabel audio należy w komputerze podłączyć do gniazda słuchawkowego, ale jeżeli zależy Ci jedynie na obrazie (np. przy prezentacji), to korzystając z VGA nie musisz mieć kabla audio.

Nowsze DVI także przesyła tylko obraz, ale za to o lepszej jakości (zwłaszcza w przypadku większych rozdzielczości). Ponieważ gniazdo w tym standardzie jest dość spore, rzadko znajduje się np. w laptopach (chyba że w stacjach dokujących).
Najnowszym i na pewno najwygodniejszym rozwiązaniem jest port HDMI. Jednym kabelkiem poślesz zarówno obraz, jak i ścieżkę dźwiękową. Trzeba jednak pamiętać, że standard ten występuje aż w 6 głównych wersjach, a kabelki wyglądem w ogóle się nie różnią.

Charakterystyczną cechą HDMI jest ścięcie dwóch z czterech rogów prostokątnego gniazda i wtyczki. HDMI umożliwia nawet transfer dowolnych danych w postaci plików (filmów, zdjęć itd.).

Wybierając port do użycia i mając możliwość skorzystania ze wszystkich 3 rozwiązań zaleca się wybranie kolejno HDMI, DVI i VGA. Warto skorzystać z możliwie najlepszego rozwiązania, aby przyczyn ewentualnych problemów (np. słabej jakości obrazu) nie szukać błędnie w oprogramowaniu.
Naturalnie nie są to wszystkie możliwości. Na przykład w starszych telewizorach są złącza EURO (zwane także SCART - charakterystyczna płaska, duża, czarna wtyczka). W takiej sytuacji można zastosować kabel zaopatrzony z jednej strony we wtyczkę EURO, a z drugiej np. VGA. Na rynku są też dostępne specjalne przejściówki, ale unikaj ich stosowania (jeżeli masz taką możliwość), ponieważ często (zwłaszcza domowe, amatorskie konstrukcje) są przyczyną gorszej jakości obrazu czy braku dźwięku. Inne starsze rodzaje złączy to S-video oraz Composite.

 

Coraz więcej telewizorów oferuje także możliwość przesyłania obrazu i dźwięku za pomocą Wi-Fi (bezprzewodowo).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47200 )

Array ( [docId] => 47200 )
Array ( [docId] => 47200 )