Różne końcówki kabla USB

Słysząc o „kablu USB” od razu masz na myśli przewód zakończony płaskim prostokątem, wkładanym do jednego z kilku gniazd znajdujących się w Twoim komputerze. Okazuje się jednak, że standard USB to nie tylko taka końcówka, służąca do podłączenia przewodowej myszki czy pendrive'a.

Najpopularniejszy kabel USB to tzw. typ A, widoczny na powyższym rysunku po lewej stronie. Do literki A dołącza się także literkę „m” lub „ż” na oznaczenie końcówki, tzw. „męskiej” (czyli z pinami, bolcami) lub „żeńskiej”.

Teraz będziesz już więc wiedział, że przedłużacz kabla USB, pozwalający na podpięcie z jednej strony wtyczki z myszki a z drugiej strony na wpięcie tegoż kabla do komputera to kabel USB-USB Aż/Am.

 

Rys. Bogactwo końcówek USB wraz z przykładowymi fotografiami

Typ A nie jest jednak jedynym rodzajem zakończenia wtyczek USB. Mamy rzecz jasna także Typ B, który w przekroju przypomina kwadrat ze ściętymi dwoma rogami.

Jest to typowy sposób zakończenia kabla USB od tej strony, którą wkłada się do skanera czy drukarki.

Gdy z czasem urządzenia peryferyjne zaczęły stawać się coraz popularniejsze i mniejsze, producenci opracowali standard niewielkiej rozmiarami wtyczki USB, kończącej kabelek USB po stronie wkładanej do telefonu czy cyfrowego aparatu fotograficznego. Niestety, zaowocowało to powstaniem 4 różnych złączy, o nazwach Mini-A, Mini-B, Micro-AB oraz Micro-B. Przed kupnem kabelka do Twojego odtwarzacza MP3 czy czytnika e-booków musisz więc wpierw dobrze się przyjrzeć gniazdu USB w tym urządzeniu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy