Sprawdzanie temperatury twardego dysku

Problem chłodzenia podzespołów komputerowych znany jest już od lat. Wraz ze wzrostem wydajności i mocy obliczeniowej komputerów powstają coraz to nowsze technologie związane z chłodzeniem procesorów czy chociażby kart graficznych.

Porównując dzisiejszy komputer z komputerem sprzed kilku lat, po otworzeniu obudowy od razu rzucają się w oczy liczne wentylatory oraz radiatory, nie mówiąc już o technologii chłodzenia cieczą.

Kupując dysk twardy rzadko zastanawiamy się nad zapewnieniem mu odpowiedniego chłodzenia, a przecież często jest on wystawiony na ciepło emitowane przez inne podzespoły komputera. O ile procesor na płycie głównej czy na karcie graficznej jest w stanie znieść nawet duże wahania temperatur (sięgające nawet kilkudziesięciu stopni Celsjusza), o tyle dysk twardy jest mniej tolerancyjny. Specjaliści twierdzą, że wzrost temperatury dysku twardego nawet o 10° C może spowodować, że jego odporność na awarię znacznie spadnie. W normalnych warunkach wartość temperatury dysku twardego podczas pracy należy do przedziału 35-40° C. Jeśli przedział ten zwiększymy o 10° C, nasze dane stają się zagrożone.

Jeśli więc na dysku znajdują się szczególnie cenne dane, warto zaopatrzyć się przynajmniej w dobre narzędzie monitorujące temperaturę twardego dysku. Takim narzędziem jest Hard Drive Temperature. HDD Temperature pracuje w tle. O tym, że monitoruje stan naszych dysków, możemy się przekonać patrząc na zasobnik systray, w którym na bieżąco podawana jest wartość mierzonej temperatury zainstalowanych w systemie dysków. Jeśli coś niedobrego dzieje się z dyskiem, jesteśmy informowani stosownym ostrzeżeniem w postaci dymka.

Rys. Narzędzie ostrzega nas, gdy zmienia się temperatura dysku

 

Jeśli w feralnej chwili nie pracujemy na komputerze, narzędzie podejmuje kroki, które mają uchronić nasze dane; przełącza system w tryb Standby, a następnie wyłącza komputer. Wszystkie niezapisane przez nas dokumenty (np. Word, Excel) są odzyskiwane po ponownym włączeniu komputera.

Narzędzie jest bardzo łatwe w obsłudze. Dzięki prostemu interfejsowi możemy konfigurować takie parametry, jak interwał pomiędzy kolejnymi odczytami temperatury, wyświetlaną jednostkę (Fahrenheit, Celsjusz), sposób powiadamiania administratora o problemach z dyskiem (wiadomość e-mail, network message), czy chociażby kolor ikony w zasobniku systray.
HDD Temperature dostępny jest w 3 wersjach:
• Hard Drive Temperature Pro - http://www.hddtemp.com/hddtpro1.exe
• Hard Drive Temperature SCSI edition - http://www.hddtemp.com/hddtscsi.exe
• Wersja darmowa - http://www.hddtemp.com/hddt1.exe

Szczegółowe informacje dotyczące ograniczeń poszczególnych wersji narzędzia oraz listę wspieranych dysków twardych znajdziesz na stronie http://www.hddtemp.com

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49354 )

Array ( [docId] => 49354 )
Array ( [docId] => 49354 )