Autokorekta w dokumentach OpenOffice

Podczas pracy z tekstem zaobserwujecie zachodzące w nim liczne zmiany. Za wydarzenia te najpewniej odpowiadać będzie funkcja autokorekty tekstu. Dzięki autoformatowi dokonują się z reguły zmiany w pisowni i gramatyce wyrazów oraz automatyczna korekta słów (chociaż nie ogranicza się tylko do nich). Nie trzeba wiele czasu, aby przekonać się, jak nieoceniona jest to funkcja w codziennej pracy. OpenOffice pozwala Wam kontrolować przebieg wykorzystywanego autoformatu tekstu. Kontrola zmian tekstu ma tym większe znaczenie, iż oprócz funkcji pomocnej pozwala również pozbyć się irytujących zmian, jakie niekiedy występują w autokorekcie.

Wszystkie opcje dotyczące zmian tekstu udostępnione są poprzez :

Narzędzia/Autokorekta lub w opcji Autokorekta/Autoformat (jeśli jest to dokument tekstowy lub HTML).

Przeznaczeniem funkcji autokorekty jest przede wszystkim ułatwienie pracy z tekstem. Autokorekta ma tym większe znaczenie w przypadku osób, które borykają się z ciężkim problemem popełnianych literówek. Z tych względów udostępniona została Wam opcja korygowania tekstu w trakcie pisania. Opcja ta pozwala Wam np. zapisać najczęściej popełniane literówki
Aby dokonać interesujących was zmian wybierzcie Narzędzia/Autokorekta.

 

Następnie pojawi się okno Autokorekty, z którego wybieracie zakładkę Zamiana. W zakładce wyodrębnione są dwie kolumny, pierwsza to Inicjały, druga to Zamień na. W kolumnie Inicjały wpisujecie przykładowo słowo z najczęściej popełnianą przez Was literówką (np. dobzre), a w drugiej kolumnie Zamień na wpisujecie poprawny odpowiednik wybranego słowa (dobrze). Opcje ta przydaje się również w przypadkach, gdy świadomie chcecie wprowadzić np. obce znaki do wybranych słów (np. symbol $, jako litera S).

Na koniec klikacie OK.
Przydatną opcją podczas pracy jest przypisanie przez program autouzupełnienia pod wybrany klawisz. Opcja ta polega na automatycznym dodawaniu słów do listy autouzupełnienia, dzięki czemu program będzie sugerował możliwe zakończenie słowa.

Pamiętajcie, że zbyt duża liczba wyrazów w liście autouzupełnień może stać się uciążliwa podczas pracy z tekstem

Konfiguracji mechanizmu automatycznego uzupełniania wyrazów możecie dokonać wybierając zakładkę Uzupełnianie wyrazów z okna Autokorekta.
Pierwsze pięć opcji stanowią:

1. Uzupełnij wyrazy zaznaczenie tej opcji pozwoli programowi na sugerowanie uzupełnień wyrazów, jakimi posługujecie się w trakcie pracy z tekstem.

2. Zbierz propozycje jeśli skorzystacie z tej opcji OpenOffice będzie automatycznie dodawał nowe słowa do listy podczas Waszej pracy z tekstem. Jeśli zrezygnujecie, program będzie korzystał wyłącznie już z obecnie istniejącej listy słów.
3. Propozycja bez końca opcja pozwala wybrać jedną z sugerowanych propozycji uzupełnienia słowa za pomocą klawiszy Ctrl + Shift + Tab lub Ctrl + Tab.

 

4. Dołącz spacje opcja automatycznie umieszcza spację po użyciu każdego słowa z listy uzupełniania wyrazów.

5. Pokaż w postaci etykietki niezwykle ciekawa opcja, która powoduje wyświetlanie się okienka podpowiedzi z możliwymi przykładami uzupełnień wyrazu. Zastosowanie tego mechanizmu sprawia, że autouzupełniania wyrazu mniej irytuje.
Kolejne trzy dostępne opcje pozwalają na liście wyrazów autouzupełnień określić minimalną długość słów, maksymalną ilość wyrazów umieszczanych na liście oraz podporządkować jeden z czterech klawiszy (End, Enter, Space, Right) do proponowanych przez program uzupełnień.

Opcja Uzupełnienie wyrazów dostępna jest tylko w aplikacjach Writter i Web

Dawid Frankowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49390 )

Array ( [docId] => 49390 )
Array ( [docId] => 49390 )