Instalacja słowników w OpenOffice

Jedną z podstawowych i najważniejszych kwestii w pracy z tekstem są słowniki. Odpowiednie słowniki znacznie ułatwiają pracę, a ich posiadanie nabiera szczególnego znaczenia, gdy przychodzi do sprawdzania pisowni w kilku językach. OpenOffice oprócz szerokiej gamy dostępny słowników w wielu językach oferuje również możliwość sprawdzania pisowni w jednym dokumencie, który zapisano w kilku językach. Jednak pierwszą i najważniejszą kwestią jest ich instalacja, w czym ma pomóc ten tekst.

Pierwszy sposób instalacji słowników

Słowniki można ściągnąć z oficjalnej strony producenta:

http://lingucomponent.openoffice.org/download_dictionary.html

W katalogu sharedictooo przechowywane są aktualne słowniki. Katalog w przypadku standardowej instalacji OpenOffice powinien zawierać plik dictionary.ist wraz z plikami o rozszerzeniach .aff, .dic, .dat i .idx. Plik [dictionaryt.ist] stanowi listę słowników używanych przez OpenOffice. Każdemu słownikowi przyporządkowany jest odpowiedni symbol, np. en_US (te oznaczają kolejno język i dialekt). Przed niektórymi mogą stać takie symbole jak th_ lub hyph_, z których pierwszy oznacza słownik synonimów, a drugi słownik automatycznego dzielenia wyrazów.

Następnie krokiem jest otworzenie pliku dictionary.ist, w którym należy zapisać w odpowiedniej kolejności nazwy słowników, np. HYPH pl PL hyph_pl_PL. Poniżej zostaną przedstawione zapisy słowników języka polskiego i angielskiego.Rys. 1. Otwarty plik dictionary.ist z wpisanymi odpowiednimi słownikami

Następnie należy z menu Narzędzia => Opcje => Ustawienia językowe => Pisownia w funkcji dostępne moduły językowe zaznaczyć opcje sprawdzania pisowni i włączyć odpowiedni słownik w opcji Edytuj. Jeżeli dany słownik nie będzie oznaczony �ptaszkiem�, to jego zapis w pliku dictionary.ist jest niepoprawny.

Drugi sposób instalacji słowników

Od pewnego czasu istnieje drugi znacznie prostszy sposób pobrania słowników. Jest nim makro DicOOo do pakietu OpenOffice, służące do automatycznej instalacji słowników. Aby z niego skorzystać, należy najpierw ściągnąć z wcześniej podanej strony producenta i uruchomić przez OpenOffice w taki sam sposób jak każdy normalny dokument. Następnym krokiem jest uruchomienie programu i ściągnięcie potrzebnych słowników za pomocą prostego interfejsu DicOOo.


Rys. 2. Uruchomiony plik DicOOo

UWAGA Należy ograniczyć liczbę ściągniętych słowników w obu przypadkach instalacji. Ich zbyt duża liczba może spowolnić pracę OpenOffice i obciążyć pamięć RAM.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy