Internetowy życiorys w OpenOffice cz. 2

Niech to wygląda np. w ten sposób. Z lewej strony wstawmy nasze zdjęcie (wstaw/z pliku). Po prawej stronie zdjęcia znajduje się nasze imię i nazwisko (czcionka przynajmniej 15, ale też nie za duża). Pod imieniem i nazwiskiem zamieszczamy dane teleadresowe (bądź wspomniany cytat, jeśli dane - to tylko najważniejsze). Po prawej, na środku pozostaje dużo miejsca. Możemy zamieścić tam coś w stylu klasycznego nagłówka, np. Słów parę o mnie...

Możemy również postąpić w nieco inny sposób. Proponuję skorzystanie z opcji zwanej FontWork. Niestety, jeśli nie chcemy niepotrzebnie szukać, będziemy musieli skorzystać z OpenOffice Writer, tam bowiem znajduje się ona na samym wierzchu, mianowicie jest elementem paska narzędziowego rysowanie, którego brakuje w edytorze stron WWW. Tworzymy odpowiedni napis we Writerze (nie przesadzajmy z widowiskowością), po czym kopiujemy go do naszego projektu (o ile wprowadzanie FontWork do projektu nastręcza troszkę problemów, o tyle jego edycja wręcz przeciwnie - narzędzia do edycji włączają się automatycznie po zaznaczeniu obiektu. Możemy go niemalże dowolnie zmodyfikować).

Następnym krokiem jest opracowanie zasadniczej części strony. Jest ona zależna od tego, co zamierzamy powiedzieć za pomocą strony. Jeśli mamy zamiar dokonać tylko i wyłącznie pewnego przedstawienia swojej osoby, to umieszczamy tekst, odpowiednio mniejszy od nagłówków i możemy przejść do dalszych kroków, czyli np. przedstawienia swoich celów życiowych, zaproszenia wszystkich zainteresowanych do kontaktu. Z tym że jeśli już przygotowujemy stronę, to jej zadaniem bywa z reguły coś więcej. Najprawdopodobniej oferujemy własną osobę w charakterze współpracownika (czytaj: poszukujemy pracy), czyli strona pełni charakter oferty. W związku z tym jej treść winna zostać podzielona na co najmniej kilka podstawowych elementów. Mogą to być np.: część przedstawiająca w mniej lub bardziej sformalizowany sposób nasze doświadczenia, kwalifikacje. Może to być klasyczny życiorys.

Myślę jednak, że na stronie te treści powinny zostać przedstawione w sposób nieco bardziej autorski, narracyjny, natomiast oficjalne cv proponuję umieścić w dziale "ściągnij". Jednakże od tej części narracyjnej powinny być wydzielone pewne treści związane z naszymi konkretnymi osiągnięciami, kwalifikacjami, celami życiowymi.

Myślę, że najlepiej zrobić to w sposób przypominający spis treści, z tym że w układzie poziomym, np. słów parę o mnie (narracyjna notka biograficzna, rodzaj listu motywacyjnego), do tego cele życiowe, dodajmy osiągnięć parę itd. Jeżeli ktoś ma ochotę, to może to również rozwiązać sprawę za pomocą przycisków, które znajdują się w pasku narzędziowym formanty (domyślnie włączony, umieszczony tuż nad obszarem roboczym). Na pierwszy rzut oka wyglądają one topornie, lecz w sumie sprawują się całkiem nieźle, ich wygląd zaś przy odrobinie pracy można spokojnie poprawić. Możemy również wstawić tzw. formanty obrazkowe, ale najlepiej jest je najpierw stworzyć poza OpenOffice, co jednak daleko wykracza poza tematykę e-lettera. Generalnie osobom niezbyt zaawansowanym w obsłudze OpenOffice i słabiej znającym tematykę OpenOffice nie polecam korzystania z tej możliwości.

Myślę, że pozostanie przy klasycznych napisach będzie o wiele lepszą sprawą. Komunikację pomiędzy poszczególnymi elementami strony można zapewnić zaś, stosując sekcje i ewentualnie zakładki.

Przemysław Żarnecki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49448 )

Array ( [docId] => 49448 )
Array ( [docId] => 49448 )