Opracowanie komentarza do slajdu

Prezentacje przygotowuje się najczęściej pod kątem odpowiedniego spotkania wykładu itp. Zazwyczaj nie ma ona racji bytu bez części mówionej. Wyobraź sobie dobrą prezentację bez omówienia, taka zaś dostępna jest zazwyczaj on-line, przez sieć. Za pomocą dodatku o nazwie eVoice dodasz do OpenOffice Impress możliwość bezpośredniego nagrywania dowolnego komentarza. Dźwięki możesz dodać, również korzystając z odpowiedniej wewnętrznej opcji.

Rozszerzenie w formacie *.oxt, które należy do menedżera pakietów, pobierzesz ze strony http://extensions.services.openoffice.org/node/551.

Instalacja może odbyć się już przez sieć. Menu z eVoice doda się automatycznie do programu Impress jako osobna pozycja.

eVoice to tak naprawdę jedna opcja, po której kliknięciu możesz nagrać przez mikrofon dowolne dźwięki. Okno nagrywania przypomina typową aplikację do nagrywania dźwięku. Najpierw korzystasz z opcji Rec (z ang. record - nagrywanie). Proces możesz zatrzymać na chwilę (Pause), po czym przywrócić. Nagranie kończysz, wciskając stop. Następnie możesz je odsłuchać lub skasować. Jeżeli z jakiegoś powodu jesteś niezadowolony, klikasz w dowolnym momencie Cancel.
Po dodaniu komentarz pojawi się jako obiekt multimedialny, który możesz częściowo tylko modyfikować. Nie co do treści niestety. Zazwyczaj tę możesz tworzyć tylko od nowa. Natomiast możesz zmienić np. atrybuty odtwarzania nagrania, np. moment jego rozpoczęcia powiążesz z kliknięciem myszką na jego symbole (PPM i menu kontekstowe). Dokładnie w ten sam sposób go skasujesz.

 

Rys. Okno nagrania komentarza


Jeżeli nagrałeś już jakiś gotowy komentarz w zewnętrznym programie, wówczas dodasz go za pomocą opcji Wstaw/Film i dźwięk. Wybór jest przynajmniej teoretycznie ograniczony do kilku formatów. OpenOffice obsłuchuje wprawdzie inne, jednakże nie jest to z pewnością jego najmocniejsza strona.

Niezależnie od sposobu nagrania pamiętaj o dopilnowaniu zgodności czasu wyświetlania slajdu z nagraniem. Może się zdarzyć, że jeżeli przejście będzie następowało już po kilku sekundach, to dźwięk nie zostanie odtworzony. Niezależnie od tego zalecane jest przejście do następnego slajdu dopiero po interwencji użytkownika/operatora.


Przemysław Żarnecki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48741 )

Array ( [docId] => 48741 )