Pola danych w programie Writer cz. 1

Pola danych to nic innego jak zbiór informacji generowanych przez program Writer. Do pól danych zaliczają się takie informacje, jak: daty, numery stron, nagłówki dokumentów, odwołania i wiele innych. Wszystkie z tych pól możecie znaleźć w menu Wstaw/Pola. Do najpopularniejszych, a zarazem domyślnych pól zaliczają się: Data, Godzina, Numery stron, Liczba stron, Temat, Tytuł i Autor. Samych rodzajów pól jest jednak zdecydowanie więcej. Jeżeli wybierzecie z menu głównego opcję Wstaw pola/Inne (Ctrl + F2) na ekranach Waszych monitorów pojawi się okno Pola podzielone na 6 zakładek (Dokument, Odwołania, Funkcje, Informacja o dokumencie, Zmienne, Baza danych). Każda z zakładek okna wyposażona jest w listę z szeregiem typów pól. W tekście tym dowiecie się: · Jak umieszczać dane w polach? · Do czego służą pola?

1. Umieszczanie danych w polach

Wstawianie pola jest bardzo proste. Wystarczy, że klikniecie dowolne miejsce w dokumencie, a następnie z menu głównego Wstaw pola wybierzecie interesujący Was typ pola. Wybrane pole natychmiast pojawi się we wskazanym miejscu. Podczas wstawiania określonych pól zauważycie, że za każdym razem wstawione pole jest domyślnie wyświetlone na szarym tle. Jeżeli będziecie chcieli pozbyć się z ekranu szarego tła, wybierzcie z paska narzędzi polecenie Widok/Zaznaczenia. Podczas drukowania dokumentu nie musicie się przejmować szarym tłem, gdyż to jest niedrukowane. Raz wygenerowane pola nie można bezpośrednio edytować (pisząc w nich). Aby zmienić interesujące Was pole, dwukrotnie na nie kliknijcie i w oknie Edytuj pole zamieńcie je na nowe.

2. Typy pól

Wybierając z paska narzędzi polecenie Wstaw Pola/Inne, uzyskacie dostęp do wszystkich typów pól danych ułożonych w sześć list. Pokrótce postaramy się przybliżyć Wam zastosowanie wyżej wspomnianych typów pól.
· Do najbardziej znanych pól danych zaliczają się pola umieszczone w zakładce Dokument (Autor, Rozdział, Data, Szablon dokumentu, Nazwa pliku, Strona, Nadawca, Statystyka, Godzina). Wszystkie z wyżej wymienionych pól zawierają dane, które można wstawiać poprzez Narzędzia/Opcje/OpenOffice.org/Dane użytkownika.
Autor – w tym polu znajdują się zapisana nazwa i inicjały autora, zgodne z danymi wprowadzonymi w Danych użytkownika. Jeżeli nie chcecie, aby zmieniła się nazwa autora, w przypadku gdy ktoś inny otworzy dokument, zaznaczcie pole wyboru Stała treść.

Data – za pomocą tego pola możecie wstawić bieżącą datę. Program automatycznie skorzysta z ustawień daty komputera. Jeśli wybierzecie pozycję Data (stała), określona przez Was data w dziale Format pozostanie niezmieniona. Jeśli skorzystacie z pozycji Data, ta będzie aktualizowana podczas każdego otwarcia dokumentu.

Godzina – pole to działa w podobny sposób jak pole Data. Jeśli wybierzecie pozycję Godzina (stała), czas będzie zgodny z momentem wstawienia. W przypadku pozycji Godzina czas będzie aktualizowany podczas każdego otwarcia dokumentu. Korzystając z opcji Przesunięcie (minuty), możecie przesunąć wprowadzany czas (np. o dwie minuty). W takim przypadku wprowadzając godzinę zgodną z momentem wstawienia o 11.23, przesuniecie czas do tyłu lub przodu (11.21 lub 11.25).

Nadawca – pole to pozwala na wstawienie informacji zgodnych z danymi wprowadzonymi w Narzędzia/Opcje/OpenOffice.org/Dane użytkownika (np. Kraj, Ulica, Telefon, Kod pocztowy itd.).

Nazwa pliku – pole to pozwala Wam wstawiać do dokumentu sformatowany plik. Jeśli zaznaczycie pole wyboru Stała treść(?), program wyświetli oryginalną nazwę pliku.

Rozdział – w tym polu będziecie mogli wyświetlić tytuł bieżącego akapitu w nagłówku strony.

Statystyka – pole to pozwoli Wam określić liczbę elementów zawierających się w dokumencie (np. Znaki, Akapity, Tabele czy Grafikę). Wszystkie z tych elementów można również znaleźć w oknie Plik/Właściwości.

Strona – pole to pozwoli Wam numerować strony. Możecie wybrać własny styl numerowania lub skorzystać z domyślnego formatowania, wybierając opcję Jako styl.

Szablony – pole to umożliwi Wam wstawienie wszystkich podstawowych danych na temat szablonu dokumentu dostępnego w oknie Plik/Właściwości.

· Następna w kolejności zakładka traktuje o polach odwołania. Pola te umożliwiają Wam wstawienie do dokumentu pola z odwołaniami, które odnoszą się do tego samego dokumentu lub dokumentów podrzędnych/nadrzędnych. Każde z odwołań można szybko zaktualizować, klikając klawisz F9.

Określ odwołanie – pole to pozwoli Wam utworzyć odwołanie. Aby to uczynić, kliknijcie na dowolne miejsce, do którego chcecie wstawić odwołanie, i wprowadźcie nazwę odwołania (np. nazwa tabeli lub rysunku). Po wprowadzeniu nazwy odwołania kliknijcie na polecenie Wstaw. Wszystkie wprowadzone w ten sposób odwołania będą wyświetlane na liście Wybór.

Wstaw odwołanie – aby odwołać się do określonego punktu, wybierzcie z listy wyboru element, do którego zamierzacie się odwołać, wybierzcie odpowiedni format odwołania i kliknijcie na polecenie Wstaw.

Zakładki – za pomocą tego pola będziecie mogli się odwołać do zakładek wstawionych do dokumentu (Wstaw/Zakładka). W przypadku dokumentów HTML program tworzy znaczniki przeznaczonych do wewnętrznych połączeń na stronie (np. <A NAME=nazwa>).

Pozostałe z pól danych zostaną opisane w drugiej części powyższego tekstu.


Dawid Frankowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49445 )

Array ( [docId] => 49445 )
Array ( [docId] => 49445 )