Praktyczne porady do pakietu OpenOffice

1. Writer – Jak usunąć puste strony? 2. Writer – Jak zabezpieczyć tekst przed obcą ingerencją? 3. HTML Editor – W jaki sposób umieścić łącze do makra w grafice? 4. Calc – Funkcja wyróżnianie wartości 5. Calc – W jaki sposób nadawać nazwy poszczególnym obszarom arkusza kalkulacyjnego? 6. Impress – Jak skonwertować slajd na obraz rastrowy?

1. Writer – Jak usunąć puste strony?

Jednym z codziennych problemów są znaki tworzące dodatkowe akapity i puste strony. Jedną z metod wyeliminowania znaków tworzących puste strony jest umieszczenie znaku parafki, która to pozwoli je szybko wyłapać. W celu przeprowadzenia tej operacji przyjrzyjcie się poniższym wskazówką.

 

- Uruchomcie program Writer i wybierzcie z paska zadań Widok/Znaki niedrukowane. Powinniście ujrzeć znaki tworzące dodatkowe akapity i puste strony. Teraz wystarczy je usunąć.

- Innym sposobem wyeliminowania pustych stron może być wybranie z menu zadań opcji Widok/Widok układu online. Przejrzyjcie dokument i wyłączcie widok wybierając raz jeszcze Widok/Widok układu online. W tym wypadku dodatkowe strony powinny zniknąć.

2. Writer – Jak zabezpieczyć tekst przed obcą ingerencją?

 

W niektórych przypadkach trzeba zabezpieczyć tekst lub jego fragmenty przed obcą edycją. W programie Writer jest to możliwe za pomocą sekcji, które stanowią wybrane odcinki tekstu. Aby zabezpieczyć tekst zastosujcie się do poniższych wskazówek.

- Uruchomcie program Writer i otwórzcie interesujący Was dokument.

- Następnie zaznaczcie tekst i wybierzcie Wstaw/Sekcja. Na ekranach Waszych monitorów wyświetli się okno Wstaw obszar.

 

- W dziale Zabezpieczenie przed zapisem zaznaczcie pole wyboru Chroń.

- Skorzystać możecie również z ochrony za pomocą hasła. W tym wypadku zaznaczcie opcję Za pomocą hasła i wpiszcie hasło.

3. HTML Editor – W jaki sposób umieścić łącze do makra w grafice?

W określonym dokumencie możecie wykorzystać wybrany element graficzny i skonfigurować go w sposób, który pozwoli Wam wykorzystać obraz jako makro. Aby to uczynić zapoznajcie się z poniższymi wskazówkami.

 

- Uruchomcie HTML Editor i otwórzcie wybrany dokument. Następnie zaznaczcie wybrany element graficzny prawym przyciskiem myszy i z rozwiniętej listy opcji wybierzcie Grafika.

- Wyświetli się okno Grafika, z którego wybieracie zakładkę Makro.

- Na koniec wybierzcie interesujące was zdarzenie, które przyporządkuje określone makro i naciśnijcie przycisk OK.

 

4. Calc – Funkcja wyróżnianie wartości

Funkcja wyróżniania wartości stanowi doskonałe narzędzie ułatwiające określanie elementów w arkuszu kalkulacyjnym. Narzędzie to przyporządkowuje określone kolory poszczególnym elementom arkusza. Dzięki temu ułatwia Wam odnajdywanie błędów i problemów występujących w arkuszu kalkulacyjnym. Aby skorzystać z możliwości funkcji wyróżniania wartości przyjrzyjcie się poniższym wskazówką.

- Uruchomcie program Calc i otwórzcie dowolny arkusz kalkulacyjny. Z paska zadań wybierzcie opcje Widok/Wyróżnianie wartości.

 

- Jeśli będziecie chcieli włączyć funkcje wyróżniania wartości dla wszystkich dokumentów arkusza kalkulacyjnego wybierzcie opcję Narzędzia/Opcje/Arkusz kalkulacyjny/Widok. Następnie zaznaczcie pole wyboru Wyróżnianie wartości i kliknijcie na przycisk OK.

- Każdy z elementów tekstu jest zaznaczony innym kolorem. Kolorem czarnym wyświetlany jest tekst. Kolorem niebieskim wyświetlane są daty i liczby wpisane ręcznie, a kolorem zielonym formuły, liczby oraz pozostałe elementy arkusza kalkulacyjnego.

- Aby wyłączyć mechanizm wyróżniania wartości wybierzcie ponownie Widok/Wyróżnianie wartości.

 

5. Calc – W jaki sposób nadawać nazwy poszczególnym obszarom arkusza kalkulacyjnego?

Program Calc pozwala Wam nadawać nazwy wybranym fragmentom arkusza kalkulacyjnego. Przypisując dodatkowe znaczenie poszczególnym fragmentom arkusza kalkulacyjnego możecie sprawnie i szybko wyświetlić jego całą zawartość. Niezbędną pomoc oferuje w tym wypadku Nawigator, który umożliwia nadanie nazwy. Skorzystać możecie również z listy formuł. Jeśli będziecie chcieli nadać nazwę wybranemu obszarowi arkusza kalkulacyjnego przyjrzyjcie się poniższym wskazówką.

- Uruchomcie program Calc i otwórzcie arkusz kalkulacyjny. Następnie zaznaczcie interesujący Was obszar arkusza i z paska narzędzi wybierzcie Wstaw/Nazwy/Zdefiniuj.

 

- Na ekranach Waszych monitorów wyświetli się okno Definiowanie nazw. W górnym polu tekstowym Nazwa wpiszcie nazwę wybranego obszaru arkusza kalkulacyjnego i kliknijcie przycisk OK.

- W celu usunięcia nazwy dla wybranego obszaru arkusza kalkulacyjnego wybierzcie z paska narzędzi Wstaw/Nazwy/Zdefiniuj. W wyświetlonym oknie zaznaczcie nazwę, którą chce usunąć i naciśnijcie przycisk Usuń. Potwierdźcie decyzję i zakończcie operację klikając przycisk OK.

6. Impress – Jak skonwertować slajd na obraz rastrowy?

Program Impress posiada możliwość skonwertowanie slajdu i zapisanie go w formie obrazu rastrowego (np. GIF, TIFF, EPS itd.). Zapisanie slajdu w wybranych formatach (zwłaszcza TIFF i EPS) pozwoli Wam uzyskać obraz wysokiej jakości. Aby to uczynić zastosujcie się do poniższych wskazówek.

 

- Uruchomcie program Impress i włączcie tryb roboczy rysunku. Następnie wyświetlcie wybrany przez Was slajd.

- Kolejnym krokiem jest wybranie opcji Plik/Eksportuj. Wyświetli się okno, w którym musicie podać nazwę pliku i interesujący Was format, w którym chcecie zapisać wybrany slajd.

- Operację kończycie klikając na przycisk Zapisz.

 

Dawid Frankowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49405 )

Array ( [docId] => 49405 )
Array ( [docId] => 49405 )