Tworzenie formularzy w OpenOffice cz. 1

Tworzenie formularzy w OpenOffice cz. 1 Formularze są obiektami umożliwiającymi tworzenie formantów, poprzez które możecie wprowadzać, edytować i wyświetlać dane. Jednym z podstawowych kryteriów formularzy jest środowisko graficzne, które ma za zadanie ułatwić pracę na podstawie źródeł danych. Istnieje kilka typów formularzy, które pozwalają między innymi przeglądać i modyfikować tylko niektóre z danych (np. adres) lub też takie, które pozwalają pracować na mniejszych grupach pól (np. formularze dla zapytania). W tekście tym krok po kroku będziecie mogli zapoznać się z wymogami potrzebnymi do utworzenia formularza. Jak tworzyć formularze na podstawie narzędzia Autopilot? W jaki sposób modyfikować formularz?

Tworzenie formularzy za pomocą narzędzia Autopilot


Wykorzystanie narzędzia Autopilot pozwoli Wam w prosty i szybki sposób zaprojektować interesujący Was formularz – w zasadzie stanowi najprostszą metodę tworzenia formularzy w pakiecie biurowym OpenOffice. Utworzony w ten sposób formularz możecie przeglądać w dowolny sposób ze źródła danych. Po zaprojektowaniu formularza możecie go otworzyć, wybierając z paska zadań opcję Widok/Źródła danych. Utworzony w ten sposób dokument jest domyślnie udostępniony tylko do odczytu ze wszystkimi ważniejszymi operacjami, jak sortowanie i filtrowanie danych, możliwością użycia makr czy też możliwością swobodnego modyfikowania utworzonego dokumentu.

Aby utworzyć formularz z wykorzystaniem narzędzia Autopilot, przyjrzyjcie się poniższym wskazówkom:
· Z paska zadań wybierzcie opcje Plik/Autopilot/Formularz.

 

· Po chwili na ekranach Waszych monitorów pojawi się okno Autopilot:Formularze – Wybór bazy danych. W pierwszym oknie Autopilota wybieracie źródło danych i tabelę do wykorzystywania danych. Następnie strzałkami znajdującymi się pomiędzy polami listy przenosicie na prawą stronę interesujące Was pola (np. FIRST_NAME, CITY, ADRESS1 itd.).

· Po wybraniu odpowiednich pól do formularza klikacie na przycisk Dalej. W nowym oknie pojawią się opcje układu formularza. Możecie dokonać wyboru grafiki tła (płytki, skalowany), rodzaju obramowania strony (bez obramowania, trójwymiarowy, dwuwymiarowy) lub też schematy stylów strony (np. Pumkin Skin, czy też Turbulent Red). Ze stylów strony wybierzcie ten, który będzie dla Was najbardziej praktyczny.
· Po wyborze układu graficznego formularza kliknijcie na przycisk Utwórz. Zostaniecie poproszeni o zapisanie dokumentu. Teraz wystarczy, że wpiszecie nazwę dokumentu i wybierzecie miejsce przechowania dla niedawno utworzonego pliku. Formularz będzie miał rozszerzenie .sxw.

· Po zapisaniu pliku będziecie mogli obejrzeć utworzony formularz. Aktualnie będzie miał wybrane wcześniej pola z okna Autopilot:Formularze – Wybór bazy danych. Sam formularz można jeszcze wzbogacić o tekst i grafikę lub też przeprowadzić niezbędne zmiany z trybu projektu (np. na nowo rozmieścić pola lub też je usunąć).

Formanty formularza
Operacje, które przeprowadziliście za pomocą Autopilota, można wykonać samodzielnie, wykorzystując Formanty formularza (innymi słowy funkcje formularza). Formanty formularza są podstawowym narzędziem do tworzenia formularza, w szczególności gdy projektujecie formularz do wprowadzania danych. Poniżej zajmiemy się omówieniem tego niezwykle przydatnego narzędzia:

· Uaktywnijcie menu Formanty.



Rys. 1. Funkcje formularza
· Jeśli w oknie Autopilot:Formularze – Wybór bazy danych wybraliście domyślny format, w formularzu w pasku formantów uaktywni się ikona Pole kontrolne tabeli. Kliknięcie na wspomnianą wcześniej ikonę pozwoli Wam narysować na formularzu obszar, w którym umieścicie nowe pole.

 

· Aby określić źródła danych dla formularza, musicie kliknąć na ikonę Właściwości formularza. Na ekranach Waszych monitorów pojawi się okno Właściwości formularza z trzema zakładkami: Ogólne, Dane, Wydarzenia. W zakładce Dane będziecie mogli określić źródło danych. Dokładnym opisem poszczególnych konfiguracji zajmiemy się w drugiej części tekstu.



Rys. 2. Właściwości formularza, w którym określacie źródła danych formularza
· W zakładce Wydarzenia możecie określić makra, które uaktywnią określone czynności przeprowadzone w formularzu.



Rys. 3. Zakładka Zdarzenia, która umożliwia przypisywanie odpowiednich makr do formularza


Sposoby modyfikacji formularza
Aby uatrakcyjnić formę formularza, możecie go dowolnie modyfikować (zmieniać wygląd pól, usuwać i dodawać nowe pola lub grafikę). Podstawowym zagadnieniem dotyczącym modyfikacji formularza jest uświadomienie sobie roli trybu projektu i edycji. Podczas pracy z formularzem możecie przełączać się pomiędzy dwoma z tych trybów.

Tryb projektu udostępnia Wam możliwość edytowania pól sterujących, natomiast tryb edycji pozwala Wam wykonywać poszczególne operacje na polach sterujących. Pola sterujące działają tylko wtedy, gdy tryb projektu jest wyłączony. Wszystkie modyfikacje możecie przeprowadzić wyłącznie w trybie projektu. Aby przełączyć się pomiędzy opisanymi wyżej trybami kliknijcie na ikonę Włącz/Wyłącz tryb projektu, którą znajdziecie w menu Formantów formularza. Po przejściu w tryb projektu uzyskacie możliwość swobodnego przesuwania i modyfikowania pól w formularzu – poszczególne pola stają się osobnymi obiektami.

· Aby dodać nowe pole do formularza utworzonego za pomocą narzędzia Autopilot, otwórzcie interesujący Was formularz i przejdźcie w tryb projektowania formularza. Z menu Formanty kliknijcie na ikonę Dodaj pole. Na ekranach Waszych monitorów pojawi się okno Wybór pola, które zawiera listę pól. Teraz wystarczy przeciągnąć interesujące Was pole na formularz. Jeśli po dodaniu pola będziecie chcieli przesunąć jego etykietę, zaznaczcie pole i kliknijcie na nie prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierzcie opcje Grupa, Rozgrupuj. Po wykonaniu tej operacji otrzymacie możliwość przesunięcia etykiety w odpowiadające Wam miejsce.
· Aby zmienić styl tła w formularzu, zaznaczcie nowe pole i kliknijcie na nie prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierzcie z listy opcję Pole kontrolne. We właściwościach Ramka i Kolor tła możecie przeprowadzić modyfikację tła.

 

· Jeśli będziecie chcieli zmienić etykietę pola, otwórzcie formularz i zaznaczcie interesującą Was etykietę. Prawym przyciskiem myszy kliknijcie na wybraną etykietę i wybierzcie ikonę Pole kontrolne. Na ekranach Waszych monitorów pojawi się okno Właściwości. W zakładce Ogólne możecie zmienić pole Tytuł.

· Aby ułatwić sobie pracę, możecie ustawić kolejność przemieszczania się kursora od pola do pola formularza. Procedura ta dotyczy przemieszczania się pomiędzy polami formularza za pomocą klawisza Tab. W tym celu otwórzcie interesujący Was formularz, kliknijcie na ikonę Formularz, a następnie kliknijcie na ikonę Kolejność aktywacji. Na ekranie pojawi się okno Kolejność aktywacji, w którym zmieniacie porządek pól na liście. Możecie również pozwolić programowi na automatyczne dobranie kolejności przemieszczania się pomiędzy polami formularza, wybierając opcję Automatyczne sortowanie.
· W formularzach istnieje bardzo użyteczna opcja, dzięki której możecie przeprowadzić konwersję pola tekstowego na listę wyboru. W tym celu wybierzcie pole sterujące, klikając prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierzcie Grupa, Rozgrupuj. Później kliknijcie prawym przyciskiem myszy pole tekstowe i wybierzcie Zamień na, Pole listy. Ponówcie kliknięcie prawym przyciskiem myszy i wybierzcie opcję Pole kontrolne. Na ekranach Waszych monitorów pojawi się okno Właściwości, z którego wybierzcie zakładkę Ogólne i kliknijcie na pole Pozycje listy. W polu Pozycje listy wprowadźcie listę napisów. Po wprowadzeniu pierwszej wartości naciśnijcie Shift + Enter, a następnie wprowadźcie drugą wartość. Operację powtórzcie dla każdego kolejnego elementu listy. Następnie w polu Rozwijane wybierzcie Tak i przejdźcie do zakładki Dane. W polu Zawartość listy utwórzcie podobną listę jak na zakładce Ogólne (również naciśnijcie Shift + Enter). Na koniec ustawcie pole Rodzaj zawartości na Listę wartości.

Dawid Frankowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49431 )

Array ( [docId] => 49431 )
Array ( [docId] => 49431 )