Formatowanie partycji systemowej

Partycji systemowej nie da się łatwo sformatować, ponieważ Windows nie pozwala na wykonanie tej czynności. Pokazujemy, jak poradzić sobie z tym problemem.

W przypadku niesystemowych partycji ich sformatowanie w Windows 200/XP jest łatwe – możesz użyć narzędzia Zarządzanie dyskami lub kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę partycji i wybrać z menu kontekstowego opcję formatowania.


Rys. Windows nie pozwala na sformatowanie partycji systemowej

Te metody nie działają w przypadku partycji, na których jest zainstalowany system Windows. Najczęściej chodzi o partycję C:. Jeśli jednak chcesz ją sformatować, posłuż się płytą instalacyjną z Windows 2000 lub XP:
1. Włóż ją do napędu i uruchom ponownie komputer.
2. Poczekaj, aż uruchomi się instalator systemu Windows. Jeśli to nie nastąpi, musisz zmienić ustawienia w BIOS-ie, tak żeby pierwszym urządzeniem rozruchowym był napęd CD/DVD.
3. W pierwszym ekranie instalatora naciśnij [R], w następnym naciśnij [K], żeby uruchomić konsolę odzyskiwania.
4. Wybierz instalację Windows, do której chcesz się zalogować.
5. Wpisz polecenie map, żeby wyświetlić listę partycji na dysku.
6. Po upewnieniu się, którą partycję chcesz sformatować, wpisz polecenie format c:. Jeśli chcesz sformatować inną partycję niż C:, wpisz odpowiednią literę.
7. Partycja zostanie sformatowana z dotychczasowym systemem plików. Jeśli chcesz zmienić system plików, użyj parametru /fs, np. format c: /fs:ntfs.
8. Wyjdź z konsoli poleceniem exit.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy