Odzyskiwanie haseł do Windows XP i Visty bezpieczeństwo

Jeśli zapomnisz swojego hasła użytkownika do Windows XP i Visty, nie martw się. Jeśli hasło składało się tylko z liter i cyfr, odzyskasz je w kilka minut. Z zadaniem poradzi sobie nawet komputerowy laik, a potrzebne będzie wyłącznie bezpłatne oprogramowanie.
Test technologii proaktywnych

Na początku roku 2008 organizacja AV-Test.org wykonała niecodzienny test, w którym brane były pod uwagę czynniki z reguły pomijane w innych porównaniach.

Odzyskiwanie haseł do Windows XP i Visty

Jeśli zapomnisz swojego hasła użytkownika do Windows XP i Visty, nie martw się. Jeśli hasło składało się tylko z liter i cyfr, odzyskasz je w kilka minut. Z zadaniem poradzi sobie nawet komputerowy laik, a potrzebne będzie wyłącznie bezpłatne oprogramowanie.
Programem, który umożliwia szybkie i wygodne odzyskiwanie haseł jest Ophcrack (http://ophcrack.sourceforge.net). Po przejściu do sekcji Download należy pobrać plik Ophcrack XP LiveCD lub Ophcrack Vista LiveCD. Są to obrazy płyt CD zapisane w formacie ISO. Należy nagrać je na krążek, np. z wykorzystaniem Nero.

Otrzymasz bootowalną płytę CD zawierającą system Linux oraz program Ophcrack z tęczowymi tablicami (ang. rainbow table). Po umieszczeniu płyty w napędzie i uruchomieniu z niej komputera rozpocznie się wczytywanie systemu Linux oraz nastąpi uruchomienie programu Ophcrack, który automatycznie odczyta informacje o kontach użytkowników Windows i przystąpi do łamania haseł. Po paru minutach dowiesz się, jakie jest Twoje zapomniane hasło. Po warunkiem, że hasła zostały zapisane w hashach NT lub LANMAN. Program nie łamie haseł MS zapisanych nowym, udoskonalonym algorytmem szyfrującym.


Rys. Ophcrack potrafi w kilka minut złamać hasło do Windows XP lub Visty

Tak szybkie złamanie hasła jest możliwe właśnie dzięki wykorzystaniu rainbow tables, które zawierają wszystkie możliwe kombinacje hashy (zaszyfrowana forma przechowywania haseł przez Windows) oraz odpowiadające im hasła. Program nie musi wykonywać żadnych obliczeń, a jedynie wyszukuje w tablicach hash identyczny z tym, który znalazł w Twoim komputerze.

Jeśli wystąpią problemy z uruchomieniem Ophcracka, z menu startowego wybierz opcję Ophcrack Graphic VESA mode.

W przypadku haseł zawierających znaki specjalne złamanie hasła również jest możliwe w dość krótkim czasie, jednak odpowiednie rainbow tables są dostępne tylko za opłatą.

Liczba odsłon: 24019

KOMENTARZE

Komentuj

*
*
*
 

Zobacz także

Porady o zbliżonej tematyce

Ochrona przed hakerami - włącz i skonfiguruj firewall wbudowany w Windows XP SP2
Wbudowany w Windows XP SP2 firewall zapewnia ochronę przed hakerami, szkodliwym oprogramowaniem, jak wirusy, oraz zapobiega wyciekaniu danych z komputera.
Wykryj słabe punkty w zabezpieczeniach Twojego PC
Użyj programu Microsoft Baseline Security Analyzer do zdiagnozowania zabezpieczeń komputera. Dzięki niemu znajdziesz wszystkie luki i dowiesz się, jak poprawić poziom bezpieczeństwa.
Wygodne szyfrowanie plików z wykorzystaniem EFS
Gdy zależy Ci na bezpieczeństwie plików, zaszyfruj je. W ten sposób nikt inny nie będzie mógł odczytać ich zawartości.
Wykrywanie otwartych portów - zapobieganie cyberwłamaniom
Sprawdź, czy w Twoim komputerze są otwarte porty, aby zapobiec włamaniom hakerów czy dostaniu się wirusów i programów szpiegowskich. Informacja o otwartych portach ułatwia także wykrycie trojana w komputerze.
Tworzenie kopii zapasowej plików i ustawień w Windows XP
Awaria dysku czy atak wirusa może spowodować utratę plików, a to poważny kłopot. Wyjaśniamy, jak przygotować się na taką ewentualność i zabezpieczyć pliki.

Książki

  • Bezpieczne korzystanie z internetu

    Każdy komputer podłączony do internetu jest narażony na ataki wirusów, trojanów i inne zagrożenia. Jednak celem...»

  • Windows 7 od podszewki

    Jeżeli zastanawiasz się, czy warto zainstalować Windows 7, w tej książce znajdziesz argumenty przekonujące, że powinieneś dokonać migracji na ten...»

  • 35 najlepszych narzędzi i makr

    Gotowe narzędzia do Excela ułatwią codzienną pracę i będą Ci służyć latami!Excel oferuje setki przydatnych poleceń oraz funkcji, z których na...»