Serwery tower - najważniejsze informacje

Tylko pozornie przypominają zwykłe komputery. Serwery w obudowie typu tower są bardzo popularne w przedsiębiorstwach, ale także wszędzie tam, gdzie uniwersalność serwerów stoi na pierwszym planie. Służą zwykle jako magazyn danych. Ilość miejsca w serwerze tego typu może być bardzo duża, a samo urządzenie nie zajmuje przy tym wiele miejsca. Kompaktowe rozmiary i duże możliwości to cechy, z powodu których warto zainteresować się zakupem serwera tower dla swojej firmy lub do domowego biura.

Serwery tower - najlepszy sposób na przechowywanie danych w małej lub średniej firmie

Serwer tower sprawdza się bardzo dobrze w domowym biurze lub w małych i średnich firmach. Dostęp do danych może mieć kilka, kilkanaście lub więcej osób, a całość transmisji odbywa się przez biurową sieć. Podłączony do Internetu serwer pozwala też na dostęp do danych z dowolnego miejsca na świecie - z poziomu komputera lub aplikacji mobilnych na smartfony. To jednocześnie bardzo sprawne i bezpieczne rozwiązanie. Dzięki możliwości zabezpieczenia danych na serwerze stojącym we własnej firmie, właściciel ma nad nimi pełną kontrolę. To ciekawa alternatywa dla możliwości przechowywania danych w chmurze lub zewnętrznej serwerowni.
Warto dodać, że to przedsiębiorca odpowiada za bezpieczeństwo przetwarzania (czyli także przechowywania) danych swoich klientów, użytkowników i kontrahentów. W każdej firmie znajduje się wiele danych wrażliwych i poufnych, które dotyczą zarówno działalności przedsiębiorstwa, jej pracowników, a także osób trzecich. Odpowiednie zabezpieczenie tych treści jest wymagane przez przepisy obowiązującego prawa (między innymi Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, tzw. RODO).

Tania i wygodna eksploatacja

 
Wielu osobom serwery kojarzą się z ogromnymi maszynami, które są bardzo prądożerne, a przy tym strasznie hałasują. Serwery tower są natomiast niewielkimi, nowoczesnymi komputerami. Ich praca jest tak cicha, że niemal niesłyszalna. Są przy tym ekonomiczne na każdym etapie - od zakupu po koszty dalszej eksploatacji. Ważnym atutem serwera tower trzymanego we własnej firmie jest możliwość komunikacji przewodowej. W ten sposób stajemy się niezależni od dostępności sieci Internet, a także pracy zewnętrznej serwerowni lub operatora chmury.
Najbardziej znanymi, renomowanymi producentami serwerów tower są Lenovo, HP, Fujit oraz Dell.


Dostęp do wrażliwych i najcenniejszych danych tylko przez podłączenie kablem może być także sposobem na dodatkową ochronę. Przechowywane w ten sposób dane są dostępne tylko dla osób, które fizycznie znajdują się obok serwera tower.

Do amatorskiego i profesjonalnego użytku

Dzięki swojej uniwersalności, serwery tower mogą być wykorzystywane przez firmy działające w każdej branży, a także przez osoby prywatne. Świetnie nadają się do magazynowania i zabezpieczania wszelkich danych. Często wykorzystują to osoby zajmujące się obróbką wideo lub muzyki. Pliki przechowywane na serwerze są bezpieczne, a szybka komunikacja ze stacją roboczą pozwala na sprawną pracę. Serwer tower jest także dobrym sposobem na przechowywanie regularnie tworzonych kopii danych. Dzięki nim efekty pracy nie ulegną zniszczeniu.

Jak wygląda korzystanie z danych na serwerze tower?

Serwer w niewielkiej obudowie typu tower zwykle jest podłączony do komputera lub wielu komputerów. Łączność i transmisja danych z serwera na komputer odbywa się zwykle na dwa sposoby - bezprzewodowo (przez Internet lub wewnętrzną sieć ethernet) lub za pomocą kabla. Po skonfigurowania zarówno serwera, jak i samej sieci w której pracuje, pliki znajdujące się na nim są widoczne z poziomu innych komputerów. Niezbędne jest w tym przypadku posiadanie odpowiednich uprawnień do wglądu do konkretnych katalogów, możliwości edycji, usuwania czy zapisu plików. Możliwości są w tym zakresie niemal nieograniczone, a wiele firm decyduje się na tworzenie całych grup uprawnień. Osoby, zwykle pracownicy lub współpracownicy, należący do określonej grupy mogą mieć wgląd tylko do konkretnej puli plików, która jest im udostępniona. To zarazem bardzo wygodne i bezpieczne.
Pliki znajdujące się na serwerze są widoczne na komputerach w prosty i intuicyjny sposób, jakby były na jednym z dysków komputera. Nie bez znaczenia jest oczywiście możliwość zdalnego dostępu do serwera. Wielu z nas korzysta z plików zapisywanych w chmurze, na przykład w celu archiwizacji swoich zdjęć z wakacji lub słuchając muzyki bezpośrednio z chmury. W ten sam sposób może działać także serwer typu tower, który zostanie podłączony do Internetu.
 
Dostęp do niego będzie wtedy możliwy z każdego miejsca na świecie, a o odpowiednią ochronę zadbają odpowiednie ustawienia - między innymi konieczność wpisania hasła lub dostęp tylko z poziomu zaufanych urządzeń dodanych do  wiarygodnej listy. W ten sposób można wykorzystać serwer do wielu celów, powiększając pamięć swojego komputera lub telefonu. Dużym plusem jest możliwość udostępniania plików z serwera innym osobom, podobnie jak ma to miejsce m.in. na Dysku Google, czy w usłudze OneDrive.
Artykuł partnera 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 50158 )

Array ( [docId] => 50158 )
Array ( [docId] => 50158 )