Czy Adobe Reader stanowi ryzyko dla bezpieczeństwa komputera?

Autor: Mariusz Jendra
Przeczytałem w Internecie, że Adobe Reader służący do wyświetlania plików PDF jest jednym z najmniej bezpiecznych programów. Czy jest w tym trochę prawdy i czy są bezpłatne alternatywy?
Jeżeli używasz aktualnej wersji Adobe Acrobat Readera DC i przez cały czas ją aktualizujesz, to ryzyko niebezpieczeństwa jest niewielkie. Powodem, dla którego Adobe Reader ma tak złą prasę, jest to, że wielu użytkowników nie dba o aktualizacje, a atakujący mogą wykorzystać luki w bezpieczeństwie, które są w starszych wersjach tego programu. Acrobat obecnie jest zintegrowany z usługą Adobe Document Cloud, która pozwala korzystać z plików PDF na komputerach i urządzeniach przenośnych.
Jako alternatywę polecamy program Foxit Reader (www.foxitsoftware. com). Ten darmowy program zawiera wszystko, czego potrzebujemy do obróbki plików PDF. Z drugiej strony Adobe stale odchudza swoją bezpłatną aplikację, aby zmusić użytkowników do zakupu płatnej wersji. Za pomocą darmowej wersji Adobe Readera nie da się już np. robić notatek w plikach PDF. Natomiast jest to możliwe za pomocą Foxit Readera, który jest także szybszy i bezpieczniejszy. Ważne: jeżeli podczas instalacji programu Foxit Reader pojawią się pytania o instalację dodatkowego paska narzędzi oraz zmiany w opcjach wyszukiwania, to po prostu odznacz te opcje.
Główne zalety Foxit Readera to niewielkie rozmiary i bardzo szybkie uruchamianie oraz odczytywanie dokumentów. Program wyposażony został we wszystkie niezbędne funkcje, m. in.: wydruk dokumentów, wyszukiwanie, możliwość kopiowania tekstu czy też możliwość kopiowania do schowka dowolnego fragmentu dokumentu w postaci grafiki.


Mariusz Jendra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49890 )

Array ( [docId] => 49890 )
Array ( [docId] => 49890 )