WordPress 2.2

WordPress to opensourcowy (licencja GNU GPL), napisany w PHP4 i MySQL-u system do tworzenia witryn z blogami, przeznaczony dla wielu użytkowników, którym nadajemy rozmaite uprawnienia dostępu. Jest bardzo elastyczny – cechuje go łatwość rozbudowy funkcjonalności z użyciem wtyczek (modułów) oraz modyfikacji layoutu za pomocą motywów graficznych (ang. themes) i szablonów (ang. templates).

Kolejną zaletą WordPressa jest jego wielojęzyczność i rozbudowane możliwości lokalizacji, czyli dostosowania do warunków danego kraju i kultury (dotyczy to m.in. strefy czasowej czy formatu daty i waluty). Wreszcie, program jest przyjazny dla wyszukiwarek (ang. SEO-friendly) i zwiększa szanse na uzyskanie wysokich notowań naszej witryny np. w rankingach Google.

Tworzenie blogów w WordPressie jest bardzo wygodne i odbywa się z użyciem edytora typu WYSIWYG. Co więcej, mamy możliwość wstawiania emotikonek, wklejania obrazów i multimediów (m.in. animacji, wideo i dźwięku) oraz załączania plików dowolnego typu w naszych wpisach. Blogi mogą też zawierać kod HTML, a do nas należy zdefiniowanie dozwolonych i niedozwolonych tagów HTML-owych (możemy np. pozwolić tylko na pogrubianie i podkreślanie tekstu, a zablokować wklejanie kodu JavaScript). Zbyt długie artykuły będą automatycznie dzielone na strony, w celu ułatwienia nawigacji po ich zawartości.

Zanim opublikujemy nasz wpis, możemy podejrzeć, jak będzie wyglądał, a także ustalić datę i godzinę, o której się ukaże. WordPress pozwala też na określenie kategorii, do której należy dany artykuł (jeden blog może zawierać wiele kategorii). Da się również zapisać niedokończony artykuł jako brudnopis (ang. draft), aby później do niego wrócić. Co więcej, nasz blog może być publiczny albo zabezpieczony hasłem; w tym drugim przypadku ograniczymy grono jego odbiorców np. do znajomych.

W świecie bloggerów bardzo ważną rolę pełnią standardy RSS, RDF i ATOM, służące do rozpowszechniania wiadomości, które następnie mogą być odczytywane przez tzw. agregatory umieszczone na stronach WWW lub przez działające na komputerach lokalnych aplikacje okienkowe. WordPress pozwala nam na korzystanie z tych technologii, a także na rozsyłanie wpisów mailem, wysyłanie powiadomień o nowych postach czy komentarzach, jak również tworzenie trwałych linków (ang. permalinks) do wybranych stron bloga. Możliwa jest też wymiana treści pomiędzy blogami, np. zamieszczanie wpisów innych autorów na naszym blogu, a nawet podcasting, czyli strumieniowe rozsyłanie (streaming) dźwięku i wideo!

Każdy porządny blog daje użytkownikom możliwość komentowania zamieszczonych wpisów. WordPress pozwala nam włączyć lub wyłączyć tę funkcję, a także ograniczyć grono komentatorów np. do osób zarejestrowanych. Możemy też wymusić moderację komentarzy przed ich publikacją czy stosować wtyczki zapewniające ochronę przed spamowaniem (umieszczaniem w komentarzach niechcianych linków, np. komercyjnych).
W wersji 2.2 WordPressa wprowadzono mechanizm widgetów (kontrolek), pozwalających na bardziej elastyczną organizację layoutu naszego bloga. Rozwinięto również obsługę standardu ATOM, dodano import blogów z serwisu Google Blogger i poprawiono wydajność. Usunięto także parę błędów.

http://wordpress.org/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49126 )

Array ( [docId] => 49126 )
Array ( [docId] => 49126 )