Konwersja obrazów w przeglądarce grafiki

Konwersja to inaczej zapisanie pliku w innym formacie. Pliki graficzne są zapisywane w różnych formatach, w zależności od tego czy ważniejsza jest ich wysoka jakość czy też mniejsza ilość zajmowanego miejsca.

Dzięki obsłudze bardzo szerokiej liczby formatów (w tym np. formatów RAW) przeglądarka FastStone Image Viewer pozwala na dużą liczbę konwersji.

Aby skonwertować wybrany plik do innego formatu:

  • Wejdź do katalogu z plikiem i kliknij obrazek prawym klawiszem myszki.
  • Z menu kontekstowego wybierz Narzędzia a następnie Konwersja pliku.
  • W nowym oknie po lewej stronie zobaczysz listę plików w danym katalogu a po prawej stronie listę plików przeznaczonych do konwersji (powinien być tam ten jeden wybrany przez Ciebie plik). Aby nie dodawać ręcznie wszystkich plików, kliknij Dodaj wszystko.
  • Rozwiń listę Format wyjściowy i wybierz docelowy format pliku.
  • Klikając na Ustawienia możesz doprecyzować pewne właściwości nowego obrazka, takie jak stopień jakości. Na przykład odznaczając Zachowaj dane EXIF / IPTC usuniesz z pliku informacje, których być może nie chcesz udostępniać znajomemu, któremu skopiujesz swoje zdjęcia. Pamiętaj, że niektóre aparaty zachowują w formacie EXIF nawet współrzędne geograficzne miejsca, w którym zdjęcie zostało zrobione.
  • Pozostało jeszcze tylko wybrać folder, w którym mają zostać zapisane przekonwertowane pliki (Folder wyjściowy oraz przycisk Wybór).
  • Kliknij Konwertuj aby skonwertować pliki.

Przed samym rozpoczęciem konwertowania można także kliknąć ikonę znajdującą się po lewej stronie przyciska Konwertuj (biała kartka z lupą). Zobaczysz okienko podglądu, w którym po lewej stronie zobaczysz plik przed konwersją, a po prawej po konwersji. Dzięki temu jesteś w stanie zdecydować się od razu na, np. określony stopień kompresji – bez konieczności dochodzenia do tego metodą prób i błędów.

 

U góry zostanie też wyświetlony dla porównania rozmiar plików. Rolką myszki możesz powiększać i pomniejszać obraz dla porównania szczegółów, np. oddziaływania kompresji na wyrazistość krawędzi czy spłaszczenie palety barw.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47848 )

Array ( [docId] => 47848 )
Array ( [docId] => 47848 )