Kontrola chłodzenia komputera

Jedną z głównych przyczyn uszkodzeń podzespołów komputera jest nieprawidłowe ich chłodzenie. Ono z kolei nie zawsze jest wynikiem położenia włączonego laptopa na puchatym dywanie i zapomnienia o nim. Najczęściej do przegrzania dochodzi w wyniku awarii wentylatorów mających zapewnić odpowiednie wymianę powietrza wewnątrz obudowy. Warto więc, przynajmniej od czasu do czasu, sprawdzić czy chłodzenie komputera działa prawidłowo.

Na stronie www.almico.com/sfdownload.php możesz pobrać bezpłatną aplikację do monitorowania poziomu napięć i prędkości obrotowych wentylatorów oraz temperatur (np. procesora, dysków twardych czy płyty głównej). SpeedFan potrafi nawet regulować szybkość pracy wentylatorów na procesorze, zapewniając cichszą ich pracę – i to wszystko także w języku polskim.

Po ściągnięciu i zainstalowaniu programu warto tak go skonfigurować, aby zapisywał monitorowane pozycje. Ułatwi to analizę gromadzonych danych i dojście do przyczyny problemów. W tym celu:

  • Uruchom SpeedFan i kliknij przycisk Configure.
  • W oknie konfiguracyjnym na zakładce Temperatures zaznacz interesujące Cię pozycje w następujący sposób: każdą pozycję „zaptaszkuj”, następnie kliknij na jej nazwie (np. HD0) a wtedy w dolnej części pojawi się opcja Logged – którą także powinieneś zaznaczyć.
  • Postąp analogicznie w przypadku kolejnych zakładek (Voltages itd.).
  • Na zakładce Log zaznacz Enabled a następnie Add header to the file.
  • Kliknij OK aby zatwierdzić zmiany.

Po zminimalizowaniu programu wszystkie wybrane parametry będą logowane do pliku. Teraz spróbuj sprowokować komputer do wystąpienia problemu z którym się zmagasz, np. obciąż go mocno graniem w grę lub edycją wideo tak aby się zrestartował.

 

Po restarcie:

  • Wejdź do katalogu, gdzie zainstalowałeś program.
  • Archiwalne pliki z logami mają nazwy SFLog[data utworzenia]-[numer].csv. Nas jednak interesuje log aktualny na moment restartu – będzie on miał nazwę SFLog[data utworzenia].csv.
  • Teraz wystarczy otworzyć plik w Excelu lub Notatniku i znaleźć ostatnie 20-30 wpisów (wg pierwszej kolumny Seconds).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47624 )

Array ( [docId] => 47624 )
Array ( [docId] => 47624 )