Podejrzenie przegrzewania się karty graficznej

Układy elektroniczne karty wideo (w szczególności procesor graficzny, GPU) pracują pod bardzo zróżnicowanym obciążeniem. Przykładowo, gdy włączona jest wymagająca gra 3D, układ generuje tak dużą ilość ciepła, że zainstalowane na karcie systemy chłodzenia (najczęściej radiator i wentylator) mogą nie nadążać z jego odprowadzaniem. Stanie się tak, jeśli sama obudowa komputera nie jest właściwie wentylowana.

Objawem wskazującym na możliwość wystąpienia tego problemu jest przede wszystkim zawieszanie się komputera lub jego restartowanie w momencie, gdy intensywnie korzystasz z mocy obliczeniowej GPU (np. w 5 minut od uruchomienia gry). Po wystąpieniu takiego zdarzenia najlepiej wyłączyć komputer i po zdjęciu obudowy obejrzeć kartę grafiki. Zbliż do niej rękę, sprawdzając, czy temperatura wokół niej nie jest wyższa niż w innych fragmentach komputera.

Sprawdzenie, czy przegrzewanie się karty graficznej jest problemem, umożliwią Ci też bezpłatne aplikacje do mierzenia temperatury, np. GPU-Z (www.techpowerup.com/gpuz) czy RivaTuner (www.guru3d.com/category/rivatuner).

Rys. GPU-Z na przykładzie ATI Radeona HD 5800

 

W przypadku podwyższonej temperatury należy spróbować uruchomić komputer ze zdjętą obudową, aby poprawić chłodzenie. Jeżeli tym razem będzie działał w podobnych warunkach pracy poprawnie, trzeba zająć się polepszeniem chłodzenia. Zanim jednak przystąpisz do wymiany obudowy czy montażu nowego wentylatora, najpierw spróbuj wyczyścić już zainstalowane wentylatory i radiatory.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47302 )

Array ( [docId] => 47302 )
Array ( [docId] => 47302 )