Bezpowrotne kasowanie plików

Nawet po usunięciu plików z windowsowego Kosza pozostają one nadal na dysku. Są jednak sposoby na definitywne skasowanie danych z dysku. Znajomość tych sposobów przyda Ci się zwłaszcza wtedy, gdy usuwasz pliki z poufnymi informacjami, kiedy zmieniasz miejsce pracy czy w przypadku sprzedaży komputera lub samego dysku twardego.

Oprócz najbardziej skutecznego sposobu niszczenia danych, jakim jest fizyczna i kompletna utylizacja dysku czy też jego zniszczenie poprzez poddanie działaniu silnego pola magnetycznego, możesz bezpiecznie usunąć swoje dane także przez specjalne kasowanie zawartości dysku. Oprócz podstawowej zalety tej metody, jaką jest możliwość ponownego wykorzystania dysku twardego, należy zwrócić uwagę również na to, że wymaga jedynie specjalnego oprogramowania (często bezpłatnego) i jest dość prosta w zastosowaniu.

Bezpieczne kasowanie polega na tym, że aplikacja wielokrotnie nadpisuje dokładnie te klastry dysku, na których znajdują się niepożądane pliki. Dzięki temu programy odzyskujące dane z dysków twardych, nawet jeżeli będą „wiedziały”, gdzie usunięty plik powinien się znajdować, to go nie odtworzą. W miejscu tym znajdować się bowiem będą jedynie losowe ciągi 0 i 1 wygenerowane przez aplikację do bezpiecznego kasowania danych.

Dobrym i darmowym programem kasującym dane w sposób uniemożliwiający ich odzyskanie jest Sure Delete (www.wizard-industries.com/sure-delete). Aplikacja współpracuje z wszystkimi wersjami systemu Windows oraz najpopularniejszymi systemami plików: FAT16, FAT32 oraz NTFS.
Przed uruchomieniem programu najlepiej wyłącz wszystkie inne aplikacje korzystające intensywnie z dysku twardego, w szczególności programy antywirusowe czy skanery dysku.

 

Sure Delete składa się z dwóch aplikacji: SD Disk i SD File. Ta pierwsza służy do czyszczenia całego dysku twardego. Po uruchomieniu SD Disk:

  • Najpierw zostaniesz zapytany o to, na jakim dysku znajdują się dane do usunięcia. Poniżej masz podgląd na dane dysku, takie jak jego pojemność i ilość wolnego miejsca. Wybierz dysk i kliknij Next.
  • Teraz wskaż w polu Number of Passes ilość przebiegów, jakie ma wykonać program. Domyślna wartość (3) powinna być zadowalająca. Jeżeli więc pozostawisz 3, to będzie to oznaczało, że Sure Delete aż 3-krotnie zapisze losowymi informacjami miejsce na dysku, w którym znajduje się plik do skasowania.
  • Pole Block Size zostaw na poziomie Normal. Gdy kasujesz dane częściej, możesz spróbować eksperymentować z wartościami Small i Big, aby zobaczyć, które z nich pozwoli uzyskać najszybsze działanie programu.
  • Kliknij Start, aby rozpocząć czyszczenie całego dysku. Upewnij się, że wiesz, co robisz! Wszystkie Twoje dane zostaną wykasowane w sposób uniemożliwiający ich przywrócenie!
Rys. Ostatnie pytania przed całkowitym wyczyszczeniem dysku twardego

Z kolei SD File umożliwia usunięcie nie całych dysków, lecz określonych plików lub katalogów. Uruchom go, a następnie:

  • Kliknij Add File, jeżeli chcesz dodać do listy usuwanych rzeczy poszczególne pliki.
  • Kliknij Add Folder, gdy zechcesz dodać do listy usuwanych rzeczy całe katalogi. Za pomocą przycisków Save List oraz Load List możesz także odpowiednio zapisać i wczytać listę plików do usunięcia. Jest to pomocne w sytuacji, gdy często usuwasz pliki o tych samych nazwach, znajdujące się w tych samych katalogach - np. tworzone okresowo raporty czy inne dokumenty. Przyciskiem Remove usuniesz z listy poszczególne elementy, a za pomocą Clear List wyczyścisz całą listę.
  • Gdy już skompletujesz elementy do usunięcia, wciśnij przycisk Next.
  • W kroku 2 wybierasz metodę usunięcia danych. Od najsłabszej, ale i najszybszej Quick Wipe poprzez średnią Department of Defence Method aż do Super Secure. W zdecydowanej większości przypadku wystarczy Ci Department of Defence Method.
Uwaga! Wciśnięcie teraz Next spowoduje rozpoczęcie usuwania plików!

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47386 )

Polecamy

Array ( [docId] => 47386 )