W trakcie wypełniania arkuszy tekstami, np. nazwami, ważne jest, aby ich zapis był spójny. Jeżeli zastosujemy sprawdzanie poprawności danych, nie będziemy musieli ręcznie ujednolicać zapisu i oszczędzimy czas na żmudne klikanie. Przyjmijmy, że w arkuszu Excela prowadzimy rejestr zawierający nazwy firm, imiona i nazwiska, a także kwoty. Nazwy firm powinny ... »
Gdy chcemy być pewni, że użytkownik dokładnie wypełni nasz arkusz powinniśmy uaktywnić sprawdzanie poprawności danych. Excel będzie wówczas sam pilnował, czy do wszystkich rubryk zostały wpisane wartości. Załóżmy, że chcemy zabezpieczyć arkusz w taki sposób, aby podczas wprowadzania danych żadna z komórek nie pozostała pusta. Ponadto dane muszą być wpisywane ... »
Gdy pracujemy z raportami rozciągającymi się w poziomie na wiele kolumn, standardowe (pionowe) sortowanie danych może okazać się niewystarczające. Aby poprawić komfort pracy, warto także ułożyć w odpowiednim porządku dane, ale w poszczególnych wierszach. Tabele o pionowym układzie możemy bardzo łatwo sortować. Trudności pojawiają się wówczas, gdy przyjdzie nam pracować ... »
Sortowanie danych tekstowych w Excelu ogranicza się najczęściej do ułożenia ich w porządku alfabetycznym lub odwrotnie. Niekiedy może się jednak okazać potrzebna inna kolejność danych. Należy wówczas wykorzystać pewien trik.Przyjmijmy, że w arkuszu znajduje się lista wszystkich pracowników firmy. Potrzebujemy wykonać sortowanie danych, ale nie chcemy układać danych w porządku ... »
Jeżeli wykonamy sortowanie danych w naszej tabeli i zamkniemy plik, to nie będzie możliwe przywrócenie pierwotnej kolejności wierszy. To może stanowić duży kłopot, a zatem warto wiedzieć, jak się przed tym zabezpieczyć. Załóżmy, że od swojego współpracownika otrzymaliśmy listę danych ułożonych chronologicznie. W arkuszu brakuje kolumny z datami, a my ... »
Najpopularniejszym sposobem numerowania wierszy jest wstawienie kolejnych liczb porządkowych. Niekiedy, jest nam jednak potrzebna niestandardowe numeracja w naszej tabeli, np. zestawy kolejnych liczb lub cyfry z dodanym tekstem. Do tego celu najwygodniej wykorzystać formuły.W naszym arkuszu ma się pojawić niestandardowa numeracja tabeli. Kolejne pozycje listy mają być ponumerowane zestawami liczb ... »
W pierwszej kolumnie tworzonych wykazów znajduje się najczęściej numeracja porządkowa wierszy. Jeżeli do tabeli dopisujemy kolejne pozycje, to musimy także pamiętać o ręcznym zwiększaniu numeracji. Okazuje się, że możemy nakłonić Excela, aby robił to za nas.Na podstawie przykładu z rysunku 1 sprawdzimy, jak to zrobić za pomocą sprytnej formuły.Rys. 1. ... »
Numerowanie wierszy wstawione za pomocą autowypełniania nie spełnia swojej funkcji w przypadku, gdy dane są filtrowane. Ciągłość numeracji nie jest wówczas zachowywana. Zastosujmy zatem sprytną formułę, która będzie dostosowywać numerację do pogrupowanych wierszy. Korzyść z zastosowania formuły jest oczywista: nie musimy każdorazowo sprawdzać, ile pozycji zestawienia spełnia określone kryteria filtrowania, ... »
Jeżeli dane mają nieodpowiedni układ, nie będzie możliwe przeprowadzenie analizy bez ręcznego przenoszenia wartości. To okaże się bardzo pracochłonne, gdy wartości do uporządkowania jest bardzo dużo. Czy musimy w związku z tym korzystać z makra? Funkcja JEŻELI powinna sobie poradzić. Przyjmijmy, że z systemu informatycznego firmy zaimportowaliśmy dane jak na ... »
W trakcie przeprowadzania najróżniejszych analiz może zajść potrzeba odszukania bądź wykonania operacji na liczbach nieparzystych. Aby uniknąć męczącego wzrok przeszukiwania arkusza, warto zastosować formułę gdzie rolę nadrzędną pełni funkcja JEŻELI. Za przykład weźmy magazyn z oponami zimowymi do samochodów. Klient kupuje dwie lub cztery opony do swojego pojazdu, więc jeśli ... »
Jeżeli nasz arkusz roboczy będzie uzupełniany przez inne osoby, powinniśmy wskazać, które komórki mogą być zmieniane, a które nie. Ochrona nałożona na określone zakresy komórek będzie w tej sytuacji idealnym rozwiązaniem.Przed przystąpieniem do nadania ochrony arkuszowi, powinniśmy najpierw określić te komórki, do których nie będzie odnosiła się ochrona arkusza (te ... »
Gdy z utworzonego przez nas arkusza będą korzystały inne osoby, warto ochronić ważne obszary danych. Jeśli w komórkach znajdą się formuły, to mogą być przez przypadek nadpisane przez nieostrożnego użytkownika. Jak się przed tym zabezpieczyć i włączyć ochronę formuł? Włączenie ochrony formuł: Zaznaczamy komórki, które będą uzupełniane przez inne ... »
Chcę otrzymywać informacje drogą elektroniczną i telefoniczną o dodatkowych promocjach, rabatach dotyczących produktów własnych WIP i partnerów WIP. Wiem, że moja zgoda może być wycofana w dowolnym momencie.
Skype, czyli bezpłatne telefonowanie przez Internet
Zobacz więcej »
Pracuj szybciej z komputerem
Korzystanie z wyszukiwarki Google
2025 © Wiedza i Praktyka Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.
/WiedzaiPraktyka /wip