Instalacja naprawcza Windows Vista lub 7

Jedną z metod naprawy uszkodzonego systemu jest zainstalowanie na niego jeszcze raz tego samego systemu operacyjnego. Pozwalało to odświeżyć układ plików systemowych bez konieczności reinstalowania oprogramowania i przywracania swoich ustawień. Podobnie można postępować w przypadku Windows Vista i 7, należy jednak pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze należy nadpisywać Windows tylko z płyty instalacyjnej z Service Pack o numerze równym lub wyższym niż zainstalowany Windows. Jeżeli po zainstalowaniu Windows z płyty doinstalowałeś nowszy Service Pack, to teraz trzeba go odinstalować, aby zrównać wersję zainstalowaną z nakładaną.

Poza tym wszystkie okrojone płyty w rodzaju „Recovery” nie są pełnymi płytami instalacyjnymi Windows i nie nadają się do nakładkowego naprawienia systemu.

Należy też pamiętać, że wskutek zainstalowania systemu może dojść do usunięcia stosowanych przez Ciebie sterowników systemowych, które będą musiały zostać ponownie zainstalowane.
Tak więc kolejno:

 

Włóż płytę instalacyjną do napędu CD/DVD. Jeżeli w Twoim systemie funkcja Autoodtwarzanie jest wyłączona, musisz ręcznie uruchomić plik setup.exe znajdujący się w katalogu głównym płyty.

W otwartym oknie wybierz Instaluj teraz.
Zapytany o możliwość sprawdzenia dostępności aktualizacji online, odrzuć ją (Nie pobieraj najnowszych aktualizacji). Przyśpieszy to sam proces instalacji, a zawsze masz możliwość zainstalowania uaktualnień w późniejszym okresie za pomocą usługi Windows Update.

Gdy instalator zapyta Cię o klucz produktu, nie wpisuj go mimo późniejszych monitów. Zostaw także odznaczone pole Automatycznie aktywuj system Windows gdy jestem w trybie online. Twój klucz licencyjny jest już przecież zużyty na potrzeby istniejącej instalacji, co odkryłby instalator i przeszedł w Tryb zmniejszonej funkcjonalności.

Rys. To pole pozostaw puste podczas instalowania Windows

Wskaż wersję systemu, którą chcesz zainstalować, i zatwierdź licencję.

W kolejnym oknie wybierz opcję Uaktualnij i zacznie się kopiowanie plików.
Po zakończeniu instalacji można jeszcze usunąć pewne katalogi tymczasowe, powstałe podczas instalacji, o nazwach Windows.old, $INPLACE.~TR i $WINDOWS.~Q. Posłuż się w tym celu Narzędziem oczyszczania dysku, wybierając kolejno Pliki wszystkich użytkowników na tym komputerze oraz Pliki odrzucone przez uaktualnienie systemu.

 

Przed skasowaniem tych plików warto je przejrzeć, gdyż czasami mogą wśród nich być niektóre osobiste pliki, których niekoniecznie chcesz się pozbyć.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47429 )

Array ( [docId] => 47429 )
Array ( [docId] => 47429 )